Szatmár megye

Nehezebb munkát találni 45 év felett

A 45 felettieknek nehéz versenyezniük olyan területeken, ahol az alkalmazkodóképesség és a dinamizmus fontosabb, mint a tényleges tapasztalat (Fotó: getty images)
2023.02.11 - 08:32
Bár tapasztaltabb és bölcsebb, ötből három 45 év feletti álláskereső úgy érezte, hogy az interjún az életkora alapján diszkriminálták, míg háromból egy toborzó bevallotta, hogy e szempont alapján választotta ki a jelölteket.

Bár a törvény szigorúan tiltja az életkor alapján  történő diszkriminálást, az évek száma továbbra is fontos kritérium a munkaerő-felvételi folyamatban — amint azt a BestJobs legutóbbi felmérésének eredményei is mutatják —, ráadásul a nyugdíjkorhatár emelkedése is megváltoztathatja a munkaerőpiac dinamikáját. 

A felmérés szerint a 45 év feletti jelöltek 80%-a például úgy érzi, hogy a toborzók vonakodnak az idősebbek felvételétől, és 60%-uk állítja, hogy legalább egy olyan állásinterjún volt már, ahol koruk miatt diszkriminálták őket. Másrészt három toborzóból egy elismeri, hogy legalább egyszer már elutasított egy jelöltet az életkora miatt.

Egy új törvény 61 évről és 9 hónapról 62 évre emeli a nők nyugdíjkorhatárát, és az a cél, hogy 2035-re fokozatosan elérje a 65 évet, azaz a férfiak nyugdíjkorhatárával megegyező legyen. 

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) népszámlálási adatai szerint jelenleg a nyugdíjasok és a szociális segélyben részesülők teszik ki a több mint 10,8 millió gazdaságilag inaktív romániai állampolgár 39,5%-át. Ugyanakkor a Nemzeti Foglalkoztatási Ügynökség adatai azt mutatják, hogy a 2022 decemberében a Romániában regisztrált munkanélküliek közel 63%-a 40 év feletti volt.

Eltérő vélemények

A toborzók több mint 15%-a szerint számít a felvett jelöltek életkora, míg több mint a fele (57%) szerint ez nagyban függ a munkakör sajátosságaitól. Az önéletrajz átvizsgálásakor a toborzók az életkor mellett különösen a jelölt tapasztalatát és végzettségét (több mint 85%), de a lakóhelyet is figyelembe veszik. Ami az idősebb jelölteket illeti, a toborzók 34%-a szerint aggodalomra ad okot, hogy a jelöltek nem rendelkeznek kellő tapasztalattal a technológia terén, 14%-uk a változásokkal szembeni ellenállásuk, további 14%-uk pedig az új dolgok tanulására való nyitottságuk hiánya, valamint az egészségügyi problémák megnövekedett kockázata (szintén 14%) miatt aggódik.

"Bár az életkor nem kellene fontos kritérium legyen a munkaerő-felvételi folyamatban, a munkaerőpiac valósága másképp néz ki, és a 45 év feletti munkavállalóknak nehéz versenyezniük a fiatalabb jelöltekkel olyan pozíciókban, ahol az alkalmazkodóképesség és a dinamizmus fontosabb, mint a tényleges tapasztalat. Hosszú távon a nyugdíjkorhatár emelése még nagyobb nyomást fog gyakorolni az idősebb női jelöltekre. Az emelkedő nyugdíjkorhatár hatásainak enyhítése érdekében képzési és átképzési programokra van szükség, hogy a 45 év feletti jelöltek továbbra is relevánsak maradjanak a munkaerőpiacon" - mondja Ana Vișian, a BestJobs Románia marketingmenedzsere.

Nem áll meg az élet nyugdíj után

A BestJobs felmérésében négyből három jelölt azt állítja, hogy nyugdíjba vonulás után is dolgozni fog, 62% csak azért, hogy aktív maradjon, 38% pedig azért, mert szüksége van a pénzre. E tekintetben több mint 35% csak akkor fontolná meg egy új készség elsajátítását, amely megkönnyítené az álláskeresést, ha jelenlegi vagy potenciális munkáltatója erre kérné, 33%, ha az ingyenesen elérhető lenne, és csaknem 12% a költségektől függetlenül tanulna új készséget.

Azok közül, akik pozitívan állnak ahhoz, hogy továbbképezzék magukat, 39%-uk informatikai vagy egyéb technológiai képzéseken venne részt, 13% idegen nyelvet tanulna, 13% vezetői vagy irányítási készségeket fejlesztő tanfolyamon venne részt, és közel 10% pedig ügyfélkapcsolati képzésen.

Szabó Beatrix