Szatmárnémeti

Nehéz ügy a tűzbiztonság

2015.11.18 - 11:10

Szokatlan terhet ró a Szatmár megyei közintézményekre a tűzvédelmi előírások betartása. Nem egy esetben lesz szükség külön nagyberuházásokra, ha meg akarnak felelni az elvárásoknak.

A szatmárnémeti új központi Nicolae Porumbescu Művelődési Ház igazgatóját, Gyüre Lajost kerestük fel azzal kapcsolatban, hogy milyen módosításokat, mekkora befektetést igényel az, ha a jelenleg hatályban lévő tűzbiztonsági előírásoknak akar megfelelni.

„Mikor a kultúrházat tervezték és építették, nem volt füstérzékelő és -jelző berendezés, de mivel ezt azóta kötelezővé tették, gondoskodnom kell ezek beszereléséről és üzemeltetéséről. Szakvizsgának kellett alávetnem az épületben lévő 29 tűzcsapot és ezt félévente ismételnem kell, ugyanúgy, ahogy a már beszerelt nagy hőre, vagy sűrű füstre bekapcsolódó, plafonra szerelt szórófejekét is, ami nem kevés pénz évente” — összegzett Gyüre.

A füstjelzőt és a vízhálózatra csatlakozó szórófej-rendszert újabban úgy kell kiépíteni a közintézményekben, hogy azok kiegészítsék egymást, hiszen ez utóbbi csak a raktárhelyiségekben és a színpadon kötelező. Viszont mivel a teljes épületet védeni kell, füstérzékelők kerülnek minden más helyiségébe a szatmárnémeti kultúrháznak.

Ez a rendszer úgy fog működni, magyarázta az igazgató, hogy a mindig felügyelet alatt lévő portára szerelt, az épület tervrajza alapján készült led-égős tablón felvillan annak a helyiségnek a jele, amelyikben a füstérzékelő füstöt érzékelt. Ez a rendszer közvetlen kapcsolatban lesz a tűzoltósággal, ahol valós időben fogják látni, hogy füstöt jelez az érzékelő a kultúrházban és azt is látni fogják — ugyanúgy ahogy az épület portása —, hogy ez melyik helyiségben történik. A kapusnak nem is kell értesítenie a tűzoltókat, egyből szaladhat a poroltóval a problémás helyre.

Ez még mind kevés a tűzoltósági működési engedély megszerzéséhez, ehhez még kell — egyebek mellett —, egy szakcég által elkészített tűzeseti forgatókönyv, amiben szerepelnie kell a szakvizsgával rendelkező tűzcsaprendszernek, a szórófej-rendszernek, a villamoshálózati rendszernek, az épület tervrajza alapján készített menekülési útvonalaknak, áramszünet esetén világító, füstben is látható, a kijáratot jelző „Exit” táblás kijáratoknak és a személyzettel hathavonta végzett tűzbiztonsági tanfolyamnak.

A szatmárnémeti Nicolae Porumbescu Művelődési Házban 1985 augusztus huszadikán volt az első előadás, azóta egyetlen tűzeset sem történt.

Princz Csaba