Szatmárnémeti

Nehéz sorsú gyermek is tanulhat online?

2020.10.27 - 14:24

Most, hogy a járványügyi helyzet ismét romlani látszik, egyre több oktatási intézmény tér át az online oktatásra. A gyermekek otthonról, internetes felületek segítségével csatlakoznak az órákhoz, míg az oktatók próbálják legjobb tudásuk szerint átadni a tananyagot. De mi a helyzet azokkal a gyermekekkel, akik olyan családokban élnek, amelyekben a nehéz szociális háttér miatt erre nincs lehetőség. E témakörben Juhász Zitát, a szatmárnémeti Maurer Alapítvány referensét és gazdasági vezetőjét kérdeztük. 

Zita elmondta, hogy mivel az alapítvány leginkább gyermekekkel foglalkozik, az oktatás kérdése elengedhetetlenül fontos, hiszen csupán általa részesülhet a felnövő generáció egészséges fejlődésben. „Lényegében a jövő függ a gyermekek oktatásától. A jelenlegi helyzet viszont nagyon sok új helyzetet és váratlan nehézséget szült mind az iskoláskorú gyermekek, mind családjaik számára. Az online oktatás megkövetel bizonyos technikai eszközökkel való ellátottságot, internet-hozzáférést és nem utolsósorban egy olyan otthoni környezetet is, melyben a gyermek csendben, nyugalomban tud odafigyelni. Az anyagi biztonságban élő családokban is sok esetben gond, hogy nincs elég eszköz, és több iskoláskorú gyermek is van, akiknek egy időben kell tanulniuk. A nehéz sorsú, hátrányos helyzetű családokban nem ritka az, hogy nincs még áram sem, nemhogy internet vagy megfelelő számú eszköz” — mutatott rá Zita. 

Az alapítvány gazdasági vezetőjének elmondása szerint ezeknek a gyerekeknek a nyugodt környezet sem adott, hiszen családjaikban gyakran előfordul agresszió, éhség vagy a családtagok elhanyagolása. „Vannak, akik számára az iskolába járás napi egy uzsonnát és nyugalmas környezetet jelentett, melyhez hasonlót otthon nem lehetséges megteremteniük. A következetesség az órarendben, a házi feladatok elkészítésében és a gyermek számonkérésében ez esetben nemcsak a tanár dolga már, hanem a szülőé is, de erre az ilyen családokban nem fektetnek hangsúlyt. Ezeknek a gyereknek az amúgy is sokszor személytelen élete most még inkább azzá, hidegebbé válik. Feszültséget és frusztrációt okoz az is, ha több gyermeknek kell osztoznia egy eszközön, hiszen mindegyikük egyformán fontos a szülőnek, mégsem tehet kivételt gyermekei között, de ha az anyagiak nem engedik meg újabb eszközök beszerzését, mégis választania kell majd, hogy ki tanulhat megfelelő időben. Az oktatási rendszer talán az egyik leginkább érzékeny terület jelen körülmények között, az egészségügy mellett. Egy sor olyan helyzet alakult ki, melyekre nem lehetett számítani, és ezek sajnos csak szaporodnak, ahogy az idő telik, és a bizonytalanságok sokasodnak a meg nem oldott problémákkal együtt” — fogalmazott Juhász Zita az online oktatás nehézségeiről a hátrányos helyzetű családok köreiben.

Kallós András
 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.
Szatmár megye

Kezdődik a tavaszi vakáció!

A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.