Belföld

Nehéz leszokni róla

2019.03.05 - 09:47

Az országos katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője, dr. Raed Arafat szerint annak ellenére, hogy jelentősen nőtt az orvosok bére, még mindig akadnak olyan szakemberek, akik elfogadnak kenőpénzt.

„Akadnak olyanok, akik magasabb összeget szednek össze így egy hónapban, mint az egész havi bérük” — magyarázta Arafat egy rádiós műsorban, hozzátéve, hogy neki alacsonyabb például a bére, mint egy kezdő szakorvosnak. Míg a katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője nagyjából kétezer eurónak megfelelő lejt kap havonta, addig egy kezdő szakorvos bére eléri a 13 ezer lejt is. Ezekhez azonban hozzáadódnak még az éjszakai ügyeletek és egyéb juttatások, így akár a 20 ezer lejt is elérheti a fizetésük — tette hozzá. Azt is elmondta, hogy a páciensek részéről is szükség van mentalitásváltásra. „Ha ragaszkodnak hozzá, megköszönhetnék a szakemberek munkáját egy apró, szimbolikus dologgal is, mint ahogyan azt például Nagy-Britanniában is teszik — elég egy könyv vagy egy szál virág, de ezt is csak akkor, ha a páciens már meggyógyult, és távozott a kórházból” — hangsúlyozta Arafat.

Arról, hogy milyen nehéz leszokni a hálapénzről, orvosnak és páciensnek egyaránt, nemrég lapunkban is beszámoltunk. Egy átlagos romániai, ha kórházba kerül, nagy valószínűséggel ad valamilyen figyelmességet az orvosának, a nővéreknek — a borítékosztogatásról nagyon nehéz leszokni. Az Aspen Intézet egyik nemrég készült felmérése kimutatta, hogy a románok 70 százaléka szokott pénzt vagy ajándékokat adni, hogy nagyobb figyelmet kapjon az egészségügyi dolgozóktól. A tanulmány során válaszolók 84 százaléka azt állította, hogy fizetett kenőpénzt közintézményekben, és csak 5 százalék állította azt, hogy magánintézményben is. Ami a boríték „értékét” illeti, ebbe átlagosan 340 lej került, a leggyakrabban az egészségügyi asszisztenseket jutalmazva, akiket a sebészek és az ápolók követnek.

Bumbuluţ Krisztina