Szokásos fesztiválvégi kiértékelésüket tartották szerdán a Partiumi Magyar Napok szervezői, jövőre a kézműves utcára összpontosítanának jobban, és teljesen belaknák a Kossuth-kertet.
Az idei Partiumi Magyar Napok (PMN) nyilvános kiértékelőjének résztvevői egyaránt köszönték a résztvevőknek a jelenlétet, a támogatóknak a támogatást, a szervezőknek és az önkénteseknek a munkát, a civil szervezeteknek a társszervezést és a sajtónak a tudósításokat.
Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere azt emelte ki, hogy szerencsére nem volt rutinesemény az idei PMN, a szervezőknek sikerült kitörniük a monotonitásból, az elöljáró szerint szükség is van a megújulásra, és figyelni kell az új trendekre. Kereskényi szerint a programok összeállításával ellentétben a változatosság elérése már rutinosan megy. A polgármester annak külön örült, hogy román látogatói is voltak az egyhetes fesztiválnak, és hogy a többségi lakosság is magáénak érezheti a fesztivált.
Pataki Csaba megyei tanácselnök a megye más településeiről és a külföldről érkezett fesztiválozóknak köszönte meg, hogy ellátogattak a PMN valamelyik eseményére, szerinte hamarosan a résztvevők száma és színezete szempontjából is nagykorú lesz az idén a tizenhatodik kiadását megért fesztivál. Pataki abból, hogy nagyon sok telt házas előadása és programja volt a rendezvénynek — többek között a sok résztvevőt eddig nélkülöző könyvbemutatók is —, arra következtet, hogy sikerült kielégíteni a közönség igényeit.
Magyar Lóránd parlamenti képviselő (RMDSZ) szerint a helyi kézművesek és termelők jelenléte is emelte a fesztivál színvonalát, s még kiemeltebben kívánnak a PMN-nek ezzel a szegmensével foglalkozni. Magyar volt az, aki úgy gondolja, a mostaninál nehéz lesz jobban csinálni a fesztiválszervezést.
Stier Péter, a PMN főszervezője arra hívta fel a figyelmet, hogy észre kell venni, hogy a szatmárnémeti turizmus is egyre inkább része lesz a fesztiválnak, a programsorozat idején ugyanis nemcsak a színpadok előtt, de a városközponthoz közelebb eső szállodákban is telt ház volt. Stier számokról is beszélt: 101 szponzora volt az eseménynek, 24 civil társszervező segítette a munkájukat, 19 médiapartner vitte hírét a rendezvénysorozatnak, 100 szervező és civil szervezet dolgozott egész éven át a siker érdekében, és több mint hetvenezerre becsülik a teljes hét idején a PMN-re kilátogatók számát. A csendőrség mérései szerint tizenkétezer ember volt az új főtéren az utolsó estén megtartott Omega-koncerten. Szintén Stier beszélt arról, minden bizonnyal egy, a szervezőkkel közösen tartott korábbi kiértékelést követően, hogy jövőre azzal próbálják még jobbá tenni a PMN-t, hogy nagyobb figyelmet fordítanak a Kossuth-kerti eseményekre, az ottani karbantartásra és közszolgáltatásokra, jobban fogják promoválni a kézművesek utcáját, sátrak helyett házikókat fognak állítani az árusoknak. A Szatmári Friss Újság kérdésére, hogy a dinamikusan emelkedő látogatószámot miért nem követi hasonló arányú emelkedése a Kossuth-kerti lacikonyháknak, sörcsapoknak és borárusoknak, Magyar Lóránd elmondta, hogy az ilyen téren történő bővítés is céljuk, szándék van rá, hogy teljes nagyságát kihasználják a Kossuth-kertnek, ne csak a főbejárattól balra eső részt, mint az eddigi években; nagyobb borsziget lehet a jövő évi PMN-en, és növelnék a lacikonyhák számát is.
Szőcs Péter, az Identitas Alapítvány elnöke felhívta a közvélemény figyelmét, hogy vége van ugyan a PMN-nek, de a fesztivál Facebook-oldala, weboldala és e-mail-címe aktív, ezeken folyamatosan várják a program- és egyéb javaslatokat, kritikákat, észrevételeket, mindenfajta reakciót örömmel fogadnak.