Szatmárnémeti

Néhány jó tanács az ajándékhajsza idejére

Fotó: iStock
2020.12.19 - 11:09
Még van pár nap az ünnepig, az ajándékvásárlás hajrájában pedig néhány hasznos hasznos tanáccsal szolgált a lakosságnak a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség és a fogyasztóvédelmi hivatal. Online egyszerűbb és talán biztonságosabb a vásárlás.

Szülőknek, nagyszülőknek, rokonoknak címezi jótanácsait a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség, azoknak, akik még csak ezután kívánják megvásárolni az apróságok karácsonyi meglepetéseit. A lapunkhoz is eljuttatott közleményben azt írják, a gyermekek játékait lehetőség szerint szaküzletekből vagy az üzletek játékrészlegeiről szerezzék be, a vásárlást igazoló számlát pedig mindig meg kell őrizni, hiszen egy esetleges panasz esetén szükség lehet rá. Ha online boltból rendelünk játékot, akkor kerülni kell azokat a gazdasági szereplőket, akiknek nem elérhető a weblapjukon a teljes elérhetőségük — cím, telefonszám, adószám stb. —, hanem csak egy e-mail-címre vagy telefonszámra korlátozódik.

Ha közösségi oldalon vagy egyéb apróhirdetési oldalon vásárolunk magánszemélyektől, akkor soha ne fizessünk előre a megrendelt termékért ismeretlen személyeknek! Ha mégis ilyen módon szerzünk be játékot, akkor kérjük meg az eladót, hogy csatolja annak származási dokumentumait (például a számlát, amellyel a terméket eredetileg vásárolták) és a gyártó által kiadott jótállási igazolást.

Gondosan elemezzék a nagyon csábítónak tűnő ajánlatokat, vagy ha úgy érzik, az eladó nagyon ragaszkodik az üzlet nyélbeütéséhez! A döntés meghozatala előtt hasonlítsa össze több kereskedő árajánlatait, szállítási feltételeit! 

Csak olyan játékot érdemes vásárolni, amelyen szerepel a CE-jelölés (Conformité Européenne). Ez a jelölés kötelezettségvállalás a játék gyártójától arra nézve, hogy a játék megfelel valamennyi alkalmazandó uniós biztonsági előírásnak, mely előírások a legszigorúbbak a világon; a játék tehát megfelel a rá vonatkozó előírásoknak, és szabadon forgalmazható az Európai Gazdasági Térség belső piacán.

A rendőrök a gyermekjátékok különleges kockázataira is figyelmeztetnek: az elektromos játékok esetében fennáll az égési veszély, az éles szélűek balesetveszélyesek, a könnyen eltávolítható, apróbb alkatrészekkel rendelkezők pedig fulladást is okozhatnak, ha a gyermek lenyeli ezeket. A veszélyesnek ítélt játékok esetében a használati utasításnak teljeskörűen és hatékonyan figyelmeztetnie kell a használat során esetlegesen felmerülő veszélyekre, de arra is, hogy miként kerülhető el a kockázat. Ezen jelzések hiánya a játékok helytelen használatához vezethet — emlékeztetnek a rendőrök.

Boltból vagy a világhálóról?

A hatályos törvények szerint, ha hagyományosan, boltból vásárolunk, akkor a kereskedőnek nem kötelessége visszavenni a hibátlan terméket és visszaadni a vételárat. Ha mégis olyan dolgot vásároltunk a karácsonyfa alá, amelyikről kiderül, hogy bár az áru hibátlan, de mégsem tetszik, ezért nem kötelesek jótállást vállalni, nem kötelesek kicserélni sem — ez csak a kereskedő jóindulatán múlik.

Ha a termék hibás, akkor több lehetőség van: a kereskedő kicserélheti egy ugyanolyan, de hibátlan termékre, elküldheti szervizbe, hogy megjavítsák, illetve végső megoldásként visszaadhatja a vételárat. 

Ebből a szempontból az online vásárlás a biztonságosabb, hiszen ott már akkor is kötelesek visszatéríteni az árat, ha a megrendelt cikk egyszerűen csak nem tetszik. A fogyasztóvédelmi hivatal szerint ha az online megrendelt áru — és most nem csak a karácsonyi ajándékokról van szó — nem tetszik, minőségileg is kifogásolható, vagy a vásárló egyszerűen csak meggondolta magát, indokolás nélkül visszaküldheti azt a termék átvételétől számított 14 napon belül.

Ez azért van, mert a vevőnek online vásárlás esetén nem volt lehetősége, hogy objektíven dönthessen a termék megvásárlását illetően, mert nem látta élőben, nem tudta megfogni. A boltban ezt látjuk, megfoghatjuk, kipróbálhatjuk, így van lehetőségünk objektív döntést hozni a vásárlással kapcsolatban.

Ha a fogyasztó eláll a szerződéstől, vissza kell juttatnia a terméket a kereskedőhöz, a vállalkozás pedig haladéktalanul, de legkésőbb 14 napon belül köteles visszatéríteni a fizetéssel azonos módon a vételárként megfizetett teljes összeget.

Amennyiben a körültekintő vásárlás ellenére probléma merül fel, és azt nem sikerül rendezni a webáruházzal, akkor érdemes felkeresni a fogyasztóvédelem Szatmár megyei kirendeltségét Szatmárnémetiben, a Gheorghe Lazăr utca 3. szám alatt, de tárcsázni lehet a 0261.736.240-es telefonszámot, illetve e-mailben is meg lehet keresni a felügyelőket a [email protected] címen.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Egyre korábbra hozzák a Black Friday-t

A Fekete Péntek eredeti dátuma minden évben november 25…
Belföld

Kevesebbet vásároltunk júliusban

...és nem azért, mert mindenki külföldön nyaralt!
Belföld

Hogy ne vezessék félre a vásárlókat

Nem szép dolog a súlycsökkentés általi drágítás!