Belföld

Negyven százalék fával fűt

2019.12.18 - 08:00

Kályhában, fával fűt a romániai háztartások 40 százaléka. A fűtésszámlák magasak, a pazarlás pedig nagy — mutat rá egy nemrég készült felmérés.

Nagyon magasak a romániai lakosok fűtésszámlái, ami a kevésbé hatékony fűtőalkalmatosságoknak köszönhető, ezzel együtt ugyanakkor a pazarlás is nagy. A háztartások közel 40 százaléka még mindig a hagyományos cserépkályhákkal, fával fűt — a meleg jó része azonban elillan a kéményen keresztül, a tűzifa pedig évről évre drágább. Tavaly például átlagosan 170 lejbe került a tűzifa köbmétere, idén viszont már 180 lejbe. Sokan mégis ennél a lehetőségnél maradnak, mivel drága lenne az átállás, vagy más alternatíva nem elérhető. Sokan váltanának egyébként, a cserépkályhával fűtő lakosok háromnegyede — mutat rá a felmérés.

Városon is nagy a pazarlás: a felmérés szerint tízből három lakos nem szokta leállítani a fűtést vagy csökkenteni a hőmérsékletet éjszakára, illetve akkor sem, ha elmegy otthonról dolgozni, valamint nagyjából ugyanennyien vannak, akik azt állítják, hogy csak nagyon ritkán állítják alacsonyabb hőmérsékletre a termosztátot. Ezt pedig főként azért teszik, mert a csövek, kazánok elavultak, így hosszú ideig tartana, hogy újra felmelegedjen a megfelelő hőmérsékletre — nyilatkozták.

A szakemberek szerint segíthet a fűtésszámlát kordában tartani, ha lejjebb kapcsoljuk a termosztátot, mielőtt munkába indulunk. Amíg nincs otthon senki, pár fokkal alacsonyabb hőmérséklet is tökéletesen elég. Így azt is kivédjük, hogy a lakás teljesen kihűljön, mire hazaérünk, hogy aztán maximumra kelljen kapcsolni a fűtést. Azokat a helyiségeket, ahol számít a meleg, zárt ajtó mellett fűtsük be. Tipikusan ilyen a fürdő és a hálószoba, ahol fontos a jó hőmérséklet, ezekkel ellentétben az előtér és a konyha lehet egy kicsit hűvösebb. Szellőztessünk alaposan és gyorsan! Télen is fontos, hogy rendszeresen cserélődjön otthonunk levegője, de a hidegre való tekintettel ezt érdemes okosan csinálni. Tárjuk ki szélesre az ablakokat, majd hagyjuk, hogy a friss levegő bejárjon mindent: 5 percnél több azonban nem kell ehhez, hogy a falak és a bútorok ne tudják átvenni a hideget, különben kezdhetjük nulláról a melegítést.

A fűtőtesteket ne takarjuk le semmivel! A frissen mosott ruhát ne a fűtőtesten vagy közvetlenül előtte szárítsuk, hogy ne zárja el a meleget. Este a függönyt is érdemes félrehúzni előle, hogy a hő szabadon bejárhassa a szobát. Estére húzzuk le a redőnyt, mert az is számít, amikor hajnalban nagyon lehűl a levegő.

Bumbuluţ Krisztina