Vidék

Negyven rovartanyát helyeztek ki

2015.09.30 - 19:50

Az eltűnőfélben lévő rovarélőhelyeket pótolnák mesterséges úton az E-Consult szakemberei.

Március óta futó rovartanya-projektjük részeredményeit mutatták be tegnap Túrterebesen a szatmárnémeti E-Consult Egyesület képviselői. Sike Tamás a kezdeményezés fontosságáról beszélve elmondta, hogy a valóságban sok, a hétköznapokban haszontalannak tartott rovarfajnak kulcsfontosságú szerepe van az ökoszisztémában, melyek hasznot hoznak a gazdálkodók számára is. A ragadozók a kártevőket vagy ezek lárváit falják fel, mintegy biológiai növényvédőkként dolgozva, a beporzók pedig a terméshozamot növelik élőhelyük közelében akár 25–30 százalékkal is.

A növényvédő szerek intenzív használata és ezzel párhuzamosan a természetes élőhelyek zsugorodása, a hagyományos menedékek eltűnése e fajok egyedszámának drasztikus csökkenését okozzák, mutattak rá a tegnapi tájékoztatón. A régi, vályogfalú épületeket, zsindely- és nádtetőket felváltják a modern építésű, téglából és betonból készült házak, amelyek nem teszik lehetővé az apró költőüregek készítését az említett fajok számára. A hosszú ideig érintetlenül álló farakások, korhadt farönkök és hasonló menedékhelyek is egyre ritkábbak. Ezen okokból Nyugat-Európa egyes területeiről a beporzók számos faja már el is tűnt, és ennek a sajnálatos jelenségnek szeretnének elébe menni a rovarászok mesterségesen kialakított élőhelyekkel, úgynevezett rovartanyák építésével és kihelyezésével.

A „rovartanya” vagy „darázsgarázs” mesterséges menedékhely, amely búvóhelyet és a szaporodáshoz szükséges feltételeket biztosít a beporzó és ragadozó rovarok számára. Negyven ilyen „bogár-szállodát” állítottak ki közintézmények udvarain vagy sokak által elérhető helyeken azért, hogy azok is kedvet kapjanak ilyet kialakítani gazdaságuk eldugottabb helyein vagy udvaruk hátsó részében, akiknek még nincs tudomásuk ezekről, illetve ezek hasznosságáról.

A „Rovartanya – egy gazdaságos és környezetbarát módszer a fenntartható földművelésért” egy új, Romániában először bemutatkozó kezdeményezés, amelynek célja az agrár-ökoszisztémák pusztulásának mérséklése, az élőhelyek megőrzése a beporzó és ragadozó rovarfajok aktív védelmével és fenntartható módszerek népszerűsítésével.

Princz Csaba