A romániai, a magyarországi, a szlovákiai és az ukrajnai műszaki katonák pontonhidat is építenek a Szamoson keresztül a Szőke Lavina 16 elnevezésű, négynapos gyakorlat során.
A román, magyar, szlovák és ukrán hadsereg műszaki katonáinak a részvételével zajlik a Blonde Avalanche 16 (Szőke Lavina 16) elnevezésű hadgyakorlat Szatmár megyében. A négynapos akció tegnap kora délelőtt Szatmárnémeti új központjában, ünnepélyes megnyitóval vette kezdetét, s ezt követően péntekig a több ország katonáit összefogó műszaki zászlóalj Kakszentmártonban, a Szamos partján gyakorolja a természeti csapások következményeinek az elhárítását, a károk mérséklését azokkal a helyi hatóságokkal közösen, amelyeknek feladataik vannak a rendkívüli helyzetekben — és egy pontonhidat is építenek majd a folyón.
S miért épp itt gyakorlatoznak? Mert Szatmárnémeti a székhelye az 52–es Tisza Utász–Zászlóaljnak.
A 2000–es évek elején történt súlyos árvízi tragédiák vetették fel egy olyan nemzetközi erő létrehozását, amely gyorsan bevethető a tagországok területén – a kezdeményező az ukrán kormány volt, s ehhez az ukrán–magyar együttműködéshez csatlakozott Szlovákia és Románia is, majd 2002– elején, a katasztrófavédelmi felkészülés speciális egységeként létrejött a Tisza Többnemzetiségű Műszaki Zászlóalj. A térség négy országának – Románia, Szlovákia, Ukrajna, Magyarország – hadserege közötti, immár közel tizenöt éve tartó együttműködés célja, hogy a Tisza vízgyűjtő területén esetlegesen bekövetkező katasztrófa idején a katonák segítsék a helyi lakosságot és részt vegyenek a helyreállítási munkálatokban.
A zászlóalj évente közös gyakorlatot hajt végre Blonde Avalanche (Szőke Lavina) elnevezéssel, s ennek értelmében minden évben, más-más ország területén, az úgynevezett vezető nemzetnél (az adott évben ők felelnek a zászlóalj felkészítéséért) hajtják végre a felkészülést segítő, és a katonák együttműködését javító parancsnoki és törzsvezetési gyakorlatokat. Tavaly Magyarország volt a vezető nemzet – és a négy ország politikai és katonai vezetésének döntése értelmében kibővítették a zászlóalj felelősségi körzetét a Dunára és vízgyűjtő területeire is –, idén pedig Románia, ezért a Szőke Lavina 16 itt zajlik – méghozzá Szatmárnémeti határában, Kakszentmártonnál, a Szamos partján. Ugyanis Szatmárnémeti a székhelye az 52–es Tisza Utász–Zászlóaljnak – a közel 170 főből álló műszaki utászoknak, deszantkezelőknek, pontonos hidászoknak és logisztikát biztosító katonáknak. Akik a 10–es Alduna Utász–Dandár parancsnoksága alá tartoznak, s a zászlóalj megalapításától kezdve nem csak a négy tagország különböző gyakorlatain vettek részt, de különböző nemzetközi mentési és békefenntartási akciók keretében megjárták Irak, Afganisztán és az egykori Jugoszlávia harctereit is.
Szabó Kinga Mária