Szatmárnémeti

Négymegyés állásbörze Szatmárnémetiben

2012.10.31 - 08:10

Hét magyarországi és tizenhárom hazai cég vett részt Szatmárnémetiben azon az állásbörzén, melyet az aradi Vasile Goldiş Nyugati Egyetem és a Debreceni Egyetem közösen szervezett annak a HU-RO projektnek a keretében, mely a határon átnyúló munkaerő-áramlást támogatja.

A projekt vezetője a Goldiş Egyetem, a keddi börze elsősorban a szatmári felsőoktatási intézmény hallgatóinak szólt, de a rendezvény mindenki más számára is nyitott volt — nyilatkozta lapunknak Olimpia Neagu projektmenedzser. Az állásbörzével párhuzamosan a részt vevő cégek képviselői számára fórumot tartottak, ahol ismertették a Szatmár és Bihar megyei aktív humán erőforrás minőségét vizsgáló kutatás eredményét. A vállalkozók számára hasznos kutatási eredményeket csak a projekt november 30-án esedékes zárókonferenciáján hozzák nyilvánosságra — tette hozzá Neagu.

Kun András, a Debreceni Egyetem Közgazdaság- és Gazdaságtudományi Kar Menedzsment és Marketing Tanszékének adjunktusa elmondta, a tegnapihoz hasonló állásbörzét október elején Debrecenben már megtartották, azon tíz romániai cég vett részt. Elmondta, az aradi székhelyű egyetemmel ez az első közös projektjük, összehasonlító felméréseik eredménye egy kötetben is megjelenik. A debreceni intézmény adjunktusa rámutatott, a négy megyében folyó (Szatmár, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bihar, Hajdú-Bihar) munkaerő-közvetítésen túl az is a céljuk, hogy a kutatói bázist kiépítsék, az ezzel foglalkozó szakemberek képzését biztosítsák, és kidolgozzanak egy olyan módszertant, amit az összehasonlító vizsgálatoknál a továbbiakban is lehet alkalmazni.

Idegen nyelvet kérnek

Az állásbörzén többnyire a szatmári egyetem profiljába illő cégek kínáltak elhelyezkedési lehetőséget, de a magyarországi partnerintézmény képzési programját is megismerhették az érdeklődők. Két magyarországi munkaerő-közvetítő, illetve -kölcsönző cég is jelen volt, a mérnöktől kezdve ügyfélszolgálati elhelyezkedésen keresztül mindenféle állást tudtak ajánlani, informatikai cégek esetében még az sem baj, ha a jelentkező nem beszél magyarul, mondta Kathi Hedda, a Much&More fejvadász-cég személyzeti tanácsadója. Az informatikai ágazatban az angol nyelv szükséges, de a megfelelő szaktudás mellett a legtöbb területen már nem csak egy idegen nyelvet kérnek, az angol mellett jól jön az olasz, francia vagy akár a német nyelvtudás is. A romániai munkavállalók erősségét pedig abban látják, hogy az idegen nyelvekkel jobban boldogulnak.

Szatmárnémetiből többek között a Szatmár Egyházmegyei Caritas Szervezet is jelen volt a börzén, Szabó Mária Laura HR-igazgató elmondása szerint először vesznek részt hasonló rendezvényen. A szervezetnél jelenleg 2 egészségügyi asszisztensi és egy asszisztens-menedzseri állás van meghirdetve, ezekre vártak jelentkezőket, de ugyanakkor jó lehetőségnek tartják ezt az alkalmat arra is, hogy más cégekkel kapcsolatba lépjenek.