A szervezet közleménye szerint a felmérésben résztvevők közül ötből négy (82%) azt mondta, hogy tanúja volt zaklatásnak abban az iskolában, ahol tanul, és 45% a baráti társaságában észlelt agresszív viselkedést. A felmérés résztvevői által zaklatásként megjelölt elemek között szerepel a fizikai erőszakkal való fenyegetés, a megaláztatás, a becsmérlő pletykák terjesztése és a csoportból való kizárás is.
A sajtóközlemény, amely felhívja a figyelmet a szervezet akciójára, ami a gyermekek szorongásának leküzdésére irányul, elmondják: „A világjárvány évei meggyengítették a gyermekek pszichés és érzelmi egészségét. Erős érzelmeket élnek át, amelyeket nem tudnak kezelni, majd megjelennek olyan megnyilvánulások, mint a szorongás, a depresszió, a harag, sőt, az iskolai zaklatás is. Fontos felismerni a jeleket, beszélni a gyerekekkel, és olyan tevékenységeket végezni, amelyek újra megtanítják őket az együttlétre, a játékra és a pozitív társas kapcsolatok kialakítására.
A Salvaţi Copiii Egyesület szerint, amely nem közöl részleteket a gyermekek körében folytatott felmérésről, „minden harmadik gyermek szorongásos állapotokkal szembesült, és tanácsadásra, valamint pszichés-érzelmi támogatásra van szüksége, de ez az arány 50% fölé emelkedett”. A pandémia első évében a szervezet pszichológusait igénybe vevő esetek mindössze 8,1%-ában a diagnózis független volt a pandémiás kontextustól (beszédzavarok, borderline intellektus vagy idegrendszeri fejlődési zavarok tekintetében).
Az egyesület felmérése szerint minden negyedik gyermek szorong, és a világjárvány kezdete óta a gyerekek hozzávetőleg 65%-a érzi a tehetetlenséget. A magány és a szeretteik elszigeteltségétől való félelem felerősödött.
A témában szatmári diákokat is megkérdeztünk, akik szintén megerősítették a fent említett eredményt: négyből három gyerek tapasztalt már agresszív viselkedést, zaklatást az iskolai környezetében. Ami meglepő: a kisebbek gyakrabban tapasztalnak hasonlókat, mint nagyobb társaik.
Járay Zsanett