Szatmárnémeti

Négy szavaló jutott a döntőbe

2012.12.02 - 20:53

Négy Szatmár megyei szavalót juttatott be a zsűri a XX. Gellért Sándor vers- és prózamondó verseny Kárpát–medencei döntőjébe. Azok, akik ezentúl jelentkeznek, nevezési díjat kell fizessenek.

Szombaton a szatmárnémeti Demokrácia Központban rendezte meg az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács a XX. Gellért Sándor vers- és prózamondó verseny Szatmár megyei szakaszát. Veres–Kupán Enikő ismertetője után a versenyzők elmondták azokat a verseket, amelyekkel továbbjutás esetén részt vesznek a december 15–16–án megrendezésre kerülő Kárpát–medencei döntőn. A zsűri tagjai (András Gyula és Nagy Csongor színművészek, Szatmári Elemér református lelkipásztor, a második Gellért Sándor vers- és prózamondó verseny győztese) minden versenyzőt külön értékelt, azzal a szándékkal, hogy segítsenek a döntőre való felkészülésben.

Négy versenyző

A Kárpát–medencei döntőn Szatmár megyét négy versenyző képviseli. A zsűri valamennyi tagját meglepte, hogy a komoly sorskérdésekkel foglalkozó verseket mennyire megértették és tovább tudták adni a fiatalok. Átérezték azokat a problémákat, amelyek generációkon keresztül érintenek minket. Zoltán Ildikó, a Hám János Római Katolikus Iskolaközpont tanulója Fehér Anna balladáját mondta el. A ballada az egyik legnehezebb műfaj, úgy kell elmesélni a történetet, hogy a szereplők legyenek elválasztva egymástól és érezhetővé váljon a tragikum. Soós Edina szintén a Hám János Római Katolikus Iskolaközpont tanulója, Varró Dániel Unalmas őszi vers az unalomról című versét adta elő. Egy nagyon időszerű problémát — a televíziós sorozatokon és a bulváron felnövő fiatalok problémáját — tükrözi ez a vers, azokat a káros hatásokat, amelyek érik a kor fiataljait. Pop Titusz, a Református Gimnázium tanulója meglepte a zsűrit, amikor elmondta Márai Sándor Mennyből az angyal című versét, ugyanezt a hatást keltette Rózsa–Molnár Henrietta (már érettségizett, most a színire készül), aki Márai Sándor Halotti beszéd című versével állt a zsűri elé. Mindkét szavaló előadásából kitűnt, hogy megértették, átélték és továbbadták a versek mondanivalóját, pedig ezek a gondolatok a mai fiataloktól egy egész távoli világban keletkeztek.

Elek György