Szatmárnémeti

Negatív szaporulat volt a megyében

2015.02.23 - 12:51

2014-ben a megyében 3543 születést, 2082 házasságkötést, 4094 elhalálozást iktattak a Szatmár Megyei Lakosság-nyilvántartó Iroda munkatársai, ugyanakkor 28-an kérték adminisztratív úton a nevük megváltoztatását, derül ki az intézmény éves beszámolójából.

A Szatmár Megyei Lakosság-nyilvántartó Iroda vezetője, Riedl Kovács Johanna számolt be az általa vezetett intézmény 2014-es évi tevékenységéről. Kiderült, hogy tavaly Szatmár megyében 3543 születést, 2082 házasságkötést, 4094 elhalálozást iktattak az iroda munkatársai, ugyanakkor az anyakönyvvezetői hivatalokban 70 házasság felbontását kérvényezték. A külföldi hatóságok által kiállított anyakönyvi iratokat — 746 keresztlevelet, 93 házasságkötési okiratot és 75 halotti bizonyítványt — az érintett személyek kérésére szintén beiktattak. Az osztályvezető arról is beszámolt, hogy megyénkben tavaly 28-an kérték a nevük megváltoztatását adminisztratív úton. Ezek közül 22-t jóváhagytak, míg hat jelenleg is elbírálás alatt áll.

A törvény értelmében annak a személynek, aki neve adminisztratív úton való megváltoztatását igényli, kérelmet kell intéznie a lakhelye szerinti lakosság-nyilvántartó hivatalhoz, vagy az utolsó lakhely szerinti polgármesteri hivatalhoz a külföldi lakhellyel rendelkező román állampolgárok esetén. A névváltoztatást igénylők alapos indokok esetén nyerhetik el a család- és utónévnek vagy ezek egyikének adminisztratív úton való megváltoztatását. Az adminisztratív úton történő névváltoztatást a megyei tanács elnöke hagyja jóvá.

Az intézményvezető ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a honosítási iratokban valaki kéri nevének magyarosítását, az az eskü letételét követően a hazai hatóságoknál is kell kérvényezze a névváltoztatást. Ezt az ügymenetet két helyen indíthatja el az ügyfél: vagy annál az anyakönyvi hivatalnál, ahová bejelentett lakcíme szerint tartozik, vagy a születési helyén található anyakönyvi hivatalnál. Az elkészített iratcsomót az ügyben érintett önkormányzat a Bukarestben székelő, a belügyminisztérium égisze alatt működő Országos Lakosság-nyilvántartási Igazgatósághoz küldi jóváhagyásra. Ha innen megjön a válasz, akkor lehet a román személyi iratokban is elvégezni a módosításokat.

Riedl rávilágított, hogy az általa vezetett intézmény húsz munkatársa többnyire nem áll közvetlen kapcsolatban a lakossággal, sokkal inkább a megyében működő 12 lakosság-nyilvántartó hivatal munkájának irányításával foglalkoznak. Az igazgatónő azt is elmondta, hogy szeretnének egy egységes ügyfélfogadó irodát létrehozni, amelynek munkatársai minden lakos problémáját igyekszenek megoldani, függetlenül attól, hogy a megye melyik településén él. Ezt csak akkor tudják megvalósítani, ha az országos adatbázis elkészül, s azt bárhol lehet majd használni. Az átfogó országos számítógépes rendszert azonban tavaly július óta nem sikerült megvalósítani.

 

Mi számít alapos indoknak?

 

Névváltoztatást csakis alapos indokkal lehet igényelni. Íme néhány példa: ha a név illetlen, nevetséges kifejezésekből áll vagy fordítással, illetve más módon átalakított; ha az anyakönyvvezető figyelmetlenségéből vagy a tárgyköri törvényes szabályok ismeretének hiánya miatt téves bejegyzések kerültek az anyakönyvbe; ha az érintett személy család- vagy utóneve több, egyesített szóból áll, és ezt óhajtja megváltoztatni; ha az érintett személynek idegen eredetű családneve van és román nevet óhajt viselni; ha a személy idegen családnevét adminisztratív úton román névre változtatta és a születésekor nyert nevet óhajtja visszanyerni; ha a szülők adminisztratív úton megváltoztatták nevüket és a gyermek a szüleivel azonos családnevet óhajt viselni; ha a házastársak házasságkötéskor megállapodtak, hogy egyesített családnevüket viselik, és mindketten kérik családnevük adminisztratív úton való megváltoztatását, az egyikük által születéskor nyert családnévre, illetve kérve mindegyiküknek a házasság előtti névre való visszatérést; ha az érintett személy tanúsítja, hogy a megszületésének bejegyzését követőn szülője elismerte, de mivel a családneve viselésének jóváhagyása érdekében nem kereste meg a birói hatóságot, míg a szülő életben volt, a neve elnyerése csak adminisztratív úton lehetséges; ha a viselt név a másik nemre sajátos; ha a személy esetében jogerőssé és visszavonhatatlanná vált bírói határozattal jóváhagyták a neme megváltoztatását és megfelelő név elnyerését kéri, a neme megváltoztatását tükröző törvényszéki-orvosi iratot mutatva fel stb.