Szatmárnémeti

Ne vonjuk vissza a feljelentést!

Nem szabad elfogadni a családon belüli erőszak egyik formáját sem, mert az könnyen elfajulhat és tragédiába torkollhat (Fotó: helpguide.org)
2023.02.21 - 16:07
Bántalmazta 71 éves élettársát egy 51 éves férfi, most öt napig nem mehet a közelébe. A rendőrség figyelmeztet: a családon belüli erőszak semmilyen formáját nem szabad elfogadni, ugyanakkor arra kérik az áldozatokat, ne vonnják vissza a már megtett feljelentést — azzal ugyanis a rendőrségi munkavégzést függesztik fel.

Február 20-án este, 21 óra 30 perc körül egy szatmárnémeti nő arról értesítette a rendőröket, hogy élettársa bántalmazta őt. A helyszínre érkezve a rendőrök megállapították, hogy az alkohol hatására, illetve egy veszekedés következtében az 51 éves férfi többször is arcon ütötte 71 éves élettársát.
A rendőrség a férfival szemben családon belüli erőszak elkövetése miatt vizsgálódik, ugyanakkor a férfi nevére a hatóság öt napos távoltartási végzést adott ki, így köteles legalább 50 méteres távolságot tartani a nőtől és lakásától.

Gyakoribb, mint gondolnánk

A rendőrség közleményében hangsúlyozza, hogy nem ez az első eset, amikor családon belüli erőszak miatt az agresszorral szemben a rendőrök a helyszínelést követően ideiglenes távolságtartási végzést állítanak ki, attól függetlenül, hogy az illető saját, vagy más lakásában hajtotta végre a tettet.
„Az otthon az a hely kell legyen, ahol biztonságban érezzük magunkat, ahol melegséget és szeretetet élvezhetünk. Az otthon nem hozható összefüggésbe a családon belüli erőszakkal” — fogalmaznak a rendőrök, felhívva a figyelmet arra is, hogy minden szándékos fizikai, szexuális, pszichológiai, gazdasági, szociális vagy lelki bántalmazás, amely családon belül, jelenlegi vagy volt házastársak, élettársak között történik, családon belüli erőszaknak minősül.

Nem szabad együtt élni vele, elfogadni

Azt is hangsúlyozzák, hogy nem szabad elfogadni a családon belüli erőszak egyik formáját sem, hiszen az könnyen elfajulhat és tragédiába torkollhat. Amennyiben valaki veszélyben érzi magát, kérje a hatóságok segítségét, akik mindent megtesznek, hogy biztonságba helyezzék a bántalmazott személyt. A rendőrség arra is rávilágít, hogy a 217/2003-as törvény értelmében a távoltartási végzés megszegése bűncselekménynek minősül — és amennyiben ilyen előfordult, annak kivétel nélkül mindig előzetes letartóztatás lett a vége.

Aki családon belüli erőszak áldozata, és feljelentést tesz a támadóval szemben, a kiérkező rendőrök pedig megállapítják az ideiglenes távoltartási végzés szükségességét (mint ahogy az esetek szinte 100%-ban megállapítják), azzal az erőszakos elkövetőt legkevesebb öt napra távol tudja tartani.
Persze ott az érem másik oldala is, amikor a bántalmazott — legtöbbször félelemből — visszavonja a feljelentést, s ezzel kivesz a hatóság kezéből minden eszközt és lehetőséget a támadó megbüntetésére, de az áldozatnak való segítségnyújtás terén is.
„Ne vonja vissza feljelentését, ne veszélyeztesse saját épségét! Hagyja, hogy végezhessük a munkánkat!” — kéri közleményében a rendőrség.

Hírszerkesztő