Nagyon vigyáznia kell mindenkinek, mert a jutalékért mindenre képes ügynökök félinformációkkal, hazugságokkal is manipulálnak annak érdekében, hogy olyan szerződést kössenek meg gyanútlan, jóhiszemű emberekkel, amilyet azok nem akarnak — csak azért, hogy az új ügyféllel kötött szerződés után a jutalékot megkapják. Teljesen nyugodtan állítható, hogy nincs olyan település Szatmár megyében, ahol ne találkoztak volna már ezzel a jelenséggel.
Sablon-szecskák
Az ügynökök jellemzően a délelőtti órákban járnak, mert elsősorban a nyugdíjasokra „vadásznak”, külön örülnek, ha a kipécézett áldozatnak gyatra a román nyelvtudása és tudják azt, hogy az Electricának van a legnagyobb ügyfélköre, legtöbb házban, lakásban ilyen előfizetőre fognak akadni. A egyik bevett szöveg, hogy az Electricától jöttek, mert hamarosan lejár a szerződés és ha nincs megújítva, nem jár a kompenzált áramár, a másik standardszöveg szerint túl régi a szerződés, a háztartás fogyasztása már biztosan nem annyi („biztosan kevesebbet tetszik már fogyasztani”), itt az ideje új szerződést kötni a valós fogyasztási indexekkel. És a fejlécen azért szerepel egy másik cégnek a neve, mert fuzionált az Electricával, de nyugodtan alá lehet írni, mert ugyanúgy Electrica ügyfél marad az ember (és E.on is — Szatmárnémetiben ugyanis két legyet igyekeztek egyszerre lecsapni az ügynökök). És ezt bízvást állíthatják, mert bármelyik szolgáltatóval (furnizor) is köt szerződést az ügyfél, a hálózatüzemeltető (distribuitor) minden esetben ugyanúgy az Electrica. De persze a fogyasztói ár a nyújtott szolgáltatások esetében nem mindegy, hogy ki számláz a fogyasztónak.
Az ilyenfajta ügynöki karvalypolitikával, a kierőszakolt szolgáltatóváltással egyedül csak az ügynök jár jól — neki ugyanis minden új ügyfél után jutalék jár, cége válogatja, hogy mennyi. A szolgáltató, amelynek a nevében megköti a szerződést, csak veszít, mivel miután kiderül a turpisság sokan lépnek vissza az egyezségtől, így a szerződéskötéstől remélt jövedelem nem realizálódik, ráadásul kap egy csomó panaszost az ügyfélszolgálat.
A becsapott ügyfél nagy eséllyel nem jár jól, esetleg csak első pár hónapban, amikor ügyfélcsalogató tarifákat alkalmaznak az áramszolgáltatók, de aztán ezt a kedvezményt is vissza kell fizetni és az árban benne van az ügynöknek is a jutaléka, az új szerződéskötéssel járó ügyintézés költsége, stb.
Cégpolitika vajon?
Veszítenek a korrekt ügynökök is, mert a közvélemény a rossz példák alapján ítél könnyebben, jó lenne ha a rendes szerződést kötőknek lenne egy módszerük, amivel kiszorítsák köreikből a munkát félrevezetéssel végző társaikat. Megkérdeztük az egyik céget, amely ilyenfajta csalfa ügynökökkel kampányolt a megyében, hogy mi a cég hozzáállása az ilyen esetekhez, ha kapunk választ, megírjuk.
Kimenekülési lehetőség
A jelenség sajnos országos méretű, a továbbra is a legtöbb ügyféllel rendelkező Electrica védekezni kényszerül, mert sok ügyfele miatt őt éri a legtöbb ilyenfajta támadás. A cég jogászai külön formanyomtatványt hoztak létre, amivel visszavonható a nem szándékos szolgáltatóváltás és amit a fogyasztói kód és ügyfélkód megadásával viszonylag egyszerűen kitölthető, majd leadható. Ez, az Electrica Furnizare ügyfelek esetében INNEN indulva érhető el, a Contractul meu menüből a Renuntare schimbare furnizor opciót választva.
Princz Csaba