Vidék

Ne számoljuk fel önként az iskolákat!

2015.09.12 - 10:10

A Szatmár megyei oktatási intézményekben közel 60 ezer tanuló kezdi meg az új tanévet. Nagy szükség lesz a diákok, szülők, pedagógusok összefogására — hangsúlyozta a helyettes főtanfelügyelő.

Bár még el sem kezdődött a tanév, nagy a nyüzsgés a tanintézetekben: az iskolák igyekeznek befejezni a takarítást, rendbe tenni a tantermeket, mosdókat a tanévkezdésre. A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség munkatársai is az elmúlt napokban mérték fel azt, hogy az iskolák mennyire készültek fel a közelgő tanévre. A visszajelzések szerint a vidéki iskolákban rend van, zökkenőmentes lesz a tanévkezdés, van viszont egy olyan iskola, ahol későn kezdték el a felújításokat, ezért ez beárnyékolja majd az első félévet. „A szatmárnémeti Avram Iancu Általános Iskolában a kivitelezőnek nem sikerült időben elvégeznie a felújítási munkálatokat, amelyek tovább húzódnak. Nagy valószínűséggel ezért kénytelenek lesznek megváltoztatni a programjukat és délutáni oktatást is bevezetni az első félév folyamán” — magyarázta Gál Gyöngyi.

Jó hírrel is szolgált azonban a helyettes főtanfelügyelő, Hadadon ugyanis vasárnap délután háromkor avatják fel az új, négy tantermes iskolaépületet, így itt sokkal gördülékenyebben zajlik majd az oktatás szeptember 14-től.

Ezekben a napokban került sor a helyettes tanárok leosztására: sok év után végre megszervezték megyei szinten a versenyvizsgát, így a jegyek függvényében kerültek leosztásra a fennmaradó helyekre. „Elképzelhető, hogy így sem tudjuk teljes mértékben lefedni az üres katedrákat, de az iskoláknak lehetőségük lesz arra, hogy az iskolakezdést követő 30 napon belül versenyvizsgát hirdessenek és megtalálják a megfelelő oktatót” — tette hozzá Gál Gyöngyi.

A 2015/2016-os tanév újdonságairól pedig nemsokára maguk a szaktanfelügyelők fognak beszámolni tanár kollégáiknak, ők ugyanis ezekben a napokban országos tanácskozásokon vesznek részt, amelyek keretében a tantervekkel kapcsolatos változásokról és az iskolai év célkitűzéseiről egyeztetnek. A román nyelv és irodalom szakos tanárok már a megyei találkozót is megejtették csütörtökön délelőtt Boloş Natalia szaktanfelügyelő vezetésével, amelyen a helyettes főtanfelügyelő is felszólalt. Kihangsúlyozta, hogy a román nyelv és irodalom, valamint a magyar nyelv és irodalom tanárok összefogására van szükség, hiszen köztudott, a legtöbb kisebbségi diáknak gondot okoz a román nyelv, ez pedig évről évre ki is derül az országos felmérések, a nyolcadikos tesztek és az érettségi során — éppen ezért sokkal hatékonyabb együttműködésre van szükség.

Összefogás — minden szinten

„A szülőktől azt szeretném kérni, hogy ne hárítsák a gyereknevelést teljes mértékben az iskolára, a pedagógusra, hanem a gyerekek érdekében ápoljanak jó partnerkapcsolatot az iskolával. Az oktatók elsősorban a családból hozott értékekre tudnak építeni. Legyen szorosabb a kapcsolat a szülő és az iskola között, a pedagógusok és a szülők pedig legyenek egymás partnerei, mert ez a kulcsa az oktatásnak” — tanácsolja a helyettes főtanfelügyelő, aki a közösségépítés fontosságára is felhívta a figyelmet. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a vidéki iskolákból, egyelőre érthetetlen módon, elindult egyfajta migráció a városi iskolák felé, annak ellenére, hogy jó szaktanárok oktatnak a vidéki tanintézményekben. „Bízzanak a vidéki iskolákban és azok oktatóiban, mert a körülmények adottak ahhoz, hogy megfelelően felkészítsék a diákokat. Nagyon fontos, hogy a közösség megtartása érdekében a településeken iskola működjön. Ne számolják fel önként saját iskoláikat, hanem segítsenek abban, hogy fennmaradjanak és legyen egy olyan hely, ahol a helyi intellektuel, a szakemberek megmaradnak, építsék tovább együtt a közösséget” — magyarázta Gál Gyöngyi.

A tanfelügyelőség ugyanakkor egy olyan jelenséggel is szembesült a tanévkezdés előtt, hogy a kisebbségi oktatók nem igazán kívánnak szerepet vállalni az oktatási intézmények élén. Sokan vannak olyanok is, akik a karrierépítést háttérbe szorították, nem szerezték meg a megfelelő fokozatokat, oktatási-menedzsmenti képzéseken sem vettek részt, így nem is tudtak vezetői vagy tanfelügyelőségi tisztségekre pályázni. E tekintetben mindenképp előrelépésre van szükség, ezért a helyettes főtanfelügyelő arra kéri a tanárokat, kísérjék figyelemmel a meghirdetett képzéseket, jelentkezzenek ezekre, vizsgázzanak, mert bár sokkal magasabb anyagi juttatással nem jár, de a diákok és az iskolák sorsa a kezükben van.

„Így, röviddel a tanévkezdés előtt, szeretnék minden iskolába induló, akár tanulmányait kezdő, akár folytató diáknak sok sikert kívánni, a pedagógus kollégáknak pedig beteljesülést, azt, hogy sok csillogó szempárral találkozzanak az iskolákban, hogy érezzék magukat motiváltaknak a tanításban” — összegezte Gál Gyöngyi helyettes főtanfelügyelő.

Bumbuluţ Krisztina