Szatmárnémeti

Ne reklámozzanak gyógyszereket!

2015.04.14 - 13:15

Nem szeretné, hogy a televíziókból, rádiókból gyógyszerek és élelmiszer-kiegészítők reklámjai köszönjenek vissza, ezért kitiltaná ezeket Végh Sándor, az RMDSZ Szilágy megyei szenátora.

 

Az erre vonatkozó törvényjavaslatát az RMDSZ-es honatya már benyújtotta a felsőházba, a tervezetet pedig a kormány és a jogi bizottság is megkapta. A szenátornak az a célja, hogy a társadalom egészségét szem előtt tartva sehol se lehessen a médiában gyógyszereket reklámozni.

Minden televíziós hirdetés végén elhangzik ugyan a figyelmeztetés: „A kockázatokról és a mellékhatásokról kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét!”, de vajon valóban megtesszük-e ezt, vagy beszedjük azt a gyógyszert, amit a barátaink, szomszédaink ajánlanak. A gyógyszerek egy része egyáltalán nem reklámozható, az orvos kompetenciája, hogy milyen betegségre milyen gyógyszert ír fel. A reklámozható gyógyhatású készítményeken azonban sokszor a szakembernek sem mindig könnyű eligazodni, hiszen több gyártó ugyanazzal a hatóanyaggal állít elő készítményt, a gyógyszerreklámok pedig nagyon meggyőzőek tudnak lenni, azt sugallják, hogy minden egy pillanat alatt megoldódik, ha bekapunk egy tablettát. Ez azzal is jár, hogy az emberek többféle gyógyszert vesznek be, amelyek jobb esetben csak semlegesítik egymás hatását, rosszabb esetben azonban káros mellékhatással járnak, amitől még betegebb lesz az illető. Sokan gondolják azt, hogy vélt vagy valós problémáikat akkor tudják megoldani, ha minél több mindent beszednek.

„Az utóbbi időben azt tapasztaljuk, hogy a médiában egyre több reklám keretében hirdetnek gyógyszereket és élelmiszer-kiegészítőket. Úgy érzem, hogy nincs szükség ezekre, sőt, gyógyszertárak reklámjaira sem. Az emberek tudják, hogy ha az orvos felír számukra valamilyen készítményt, azt hol kell beszerezzék, ehhez nem kell külön reklám. Ha egy egészséges társadalmat akarunk kialakítani, akkor egyebet kell reklámozni, nem a gyógyszereket és az élelmiszer-kiegészítőket" — magyarázta a szenátor. A honatya azt is hozzátette, sok más uniós tagállamban nem szabad olyan termékeket reklámozni, amelyek az egészségre károsak, ezt kellene bevezetni Romániában is. A szenátor abban bízik, hogy kollégái támogatni fogják az ügyet, és ebből törvény is lesz, nem csak törvénytervezet. Bár a tervezet egyelőre csak a televízió- és rádióadásokból száműzné a gyógyszerreklámokat, Végh Sándor nem tartja kizártnak, hogy a beérkező javaslatok az on-line és nyomtatott felületeken történő reklámozást is megtiltanák.