Szatmárnémeti

Ne rajtunk csattanjon a pénzügyi súly ostora!

Azt szeretnék elkerülni, hogy a háború bármilyen árát a romániai lakosság fizesse meg (Fotó: SZFÚ)
2022.04.09 - 13:00
Sorkatonaságról és a tartalékosok mozgósításával kapcsolatos vaskos félreértésekről (amelyek alaptalanul ugyan, de szinte bebetonozták magukat a köztudatba), energiaárakról és Oroszországtól való energetikai függetlenedésről — Nagy Szabolcs parlamenti képviselővel.

Április 4-én, hétfőn történelmi pillanatok zajlottak a román parlamentben. Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij mondott beszédet a parlament két házának együttes ülésén. A román sajtóban hónapok óta hírek és álhírek terjednek arról, hogy esetleg visszahozhatják a sorkatonaságot, erről többször szót is ejtett Vasile Dâncu védelmi miniszter is, ám nem abban a kontextusban, ahogyan később a legtöbben értelmezték. A keleten zajló brutális harcokból és az energetikai árak elszabadulásából eredő országos pánikot csak még jobban felerősítette Dâncu kijelentése, holott ő sem beszélt kötelező sorkatonaságról, mégis rengetegen megijedtek.

Nagy Szabolcs parlamenti képviselő is tapasztalta, hogy milyen következményekkel jár egy-egy félreértelmezett mondat, őt is többen felhívták a megyéből azzal, hogy kell-e menni katonának. A képviselő lapunknak elmondta: nincs szó a sorkatonaság visszavezetéséről, de még csak a jelenlegi forma átgondolásáról sem. „Parlamenti szinten ez egyelőre nem vita tárgya, ott ugyanúgy dolgozunk, mint eddig is: elsősorban azokkal az törvényekkel, amelyek a fejlesztési és más adminisztratív kérdésekhez kapcsolódnak” — tette hozzá Nagy. 

Bukarestben az ukrán-orosz háború kérdése persze napi szinten terítéken van, úgy a közvélemény, mint a parlament esetében is. Utóbbinál, a parlament esetében az egyik legfontosabb tényező jelenleg az, hogyan tudd helytállni az ország az érkező menekültáradattal szemben, illetve hogyan tudja ezen emberek ezreit segíteni. A másik pedig, hogy minél hatékonyabban készüljön fel az ország a háború okozta gazdasági következményekre, illetve azokra a nehézségekre, amelyeket ez maga után von. „A közvéleményt persze, hogy foglalkoztatja a háború minden oldala.

Ahogyan a parlamentet és a bukaresti törvényhozást is. De hangsúlyoznom kell, hogy elsősorban gazdasági szemszögből kell tekintenünk a kialakult konfliktusra. A várható és valóságos számokra kell fókuszálnunk, a változásra, ami az energetikai és az élelmiszer-ellátást illeti. Ezek a kérdések okozzák most a legnagyobb gondot, de nem csak esetünkben, hanem Európa-szerte. Ezek azok a szegmensek, amelyek jelenleg meghatározzák a parlament perspektíváját — s nem a hadi helyzetek —, országunk a háború gazdasági és szociális következményeire való felkészülése” — fogalmazott Nagy Szabolcs. 
Több tüntetés zajlott a napokban Bukarestben, leginkább energetikai és élelmiszer-biztonsági, valamint az ukrajnai háború negatív hatásait ellensúlyozó kormányzati intézkedéseket követelt a tömeg. „Zelenszkij elnök úr beszéde alatt is többen skandáltak a parlament előtt, és úgy tűnt, mintha az állampolgárok nagy része úgy gondolkodna, hogy Románia komolyan megfontolná a háborúba való belépés kérdését. Azt nagyon fontos megérteni, hogy alapból ez nem is az ország vezetésének a döntése, hanem a NATO-é. NATO-tagállamként egyik ország sem dönthet egyedül hadi kérdésekben” — mondta a képviselő.

Az utóbbi hónapokban Európában ellentétek vannak kialakulóban az Oroszország ellenni szankciók kérdésében. Ide tartozhat akár az energetikai függetlenség kérdése is, mert ez már lassan vitává nőtte ki magát. „Igen, amolyan trend lett az orosz energetikai hordozóktól való függetlenedés tematikája, több európai ország egyetért abban, hogy ez a helyes, míg mások ezt egyelőre elképzelhetetlennek tartják. Ez egy európai szintű vita, ami bizonyosan Romániát is érinteni fogja, s ez fogja majd leginkább meghatározni az inflációt, és az ebben a döntésben való részvétel határozza majd meg, hogyan alakulnak az árak” — mutatott rá a képviselő, hozzátéve, hogy az RMDSZ a koalíciós partnereivel azt szeretné elkerülni, hogy a háborúnak bármilyen árát is az itteni embereknek kelljen megfizetniük, ne rajtuk csattanjon a pénzügyi súlynak az ostora.

„Ezekben a kérdésekben is rengeteget kollaborálunk a koalíciós partnereinkkel, ebben a kérdésben pedig a legintenzívebben. Pedig az év eleji költségvetés elfogadásakor (ami konkrétan az első erőpróbája volt a hárompárti koalíciónknak) voltak ellentétek, hogy a költségvetés leosztása arányosan milyen komponensekre fókuszáljon. Mennyi különüljön a szociális ágazatokhoz, illetve mennyi a fejlesztésekhez? Az utóbbi hónapok történései miatt a szociális komponensek mindenképpen prioritást kezdtek élvezni. Ma már teljes az egyetértés abban, hogy mindenképpen a szociális oldalra kell koncentrálnunk, az állampolgárokra és a családokra. A legtöbb erőnkkel igyekezzük őket támogatni. Mi is felkészültünk arra, hogy hatalmas áremelkedések következhetnek be, már csak az energiahordozók árának emelkedése miatt is” — zárta a gondolatait Nagy Szabolcs. 

Szolomájer Bence