Szatmárnémeti

Ne magyarázd, mutasd! – „Élvezet és öröm volt vele foglalkozni”

2023.03.20 - 19:21
„Kreatív, kezdeményező embereket csak így lehet nevelni, magolással, beszajkóztatott száraz tényismeretekkel nem!” — summázta Muhi Sándor a vizuális nevelés aktuális kérdéseit ismertető könyvének bemutatóján.

„Ma már óriási a kultúra- és a kultúrharc, Muhi Sándor viszont úgy döntött, nem veszi fel a harcot, hanem — Kocsis István: Megszámláltatott fák című drámájából idézve — : 'Ki farkas nem akar lenni farkasok között, de a bárány szerepét vállalni nem akarja, mit tehet az? Hozzákezd saját várának a felépítéséhez.' Ezt a saját várat építi Muhi Sándor; több évtized tapasztalataira épül ez a kötet.” — fogalmazott Muhi Sándor Ne magyarázd, mutasd! című könyvének hétfőn délutáni, tele „osztályterem” előtti bemutatóján Elek György publicista, a hagyományőrző forrásközpont referense. Mint kiemelte, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont idén úgy döntött, nem politikai indíttatású könyveket jelentetnek meg, hanem olyan, a nagyközönség számára is hozzáférhető és érthető, oktató-nevelő köteteket, amelyeknek „közemészthetősége” nem válik a tudományos igényesség kárára. 

hirek/2023/marcius/2-6.jpg

A Ne magyarázd, mutasd! kötet ilyen — a laikus, azaz se nem pedagógus, se nem képzőművész vagy művészettörténész olvasó számára is egy érdekes, magával ragadó, olvasmányos könyv, amely ugyanakkor tanít is, összetéveszthetetlen muhis stílusban. Nem véletlenül fogalmazott méltatásában dr. Szabó-Thalmeiner Noémi, a BBTE szatmári kihelyezett tagozat oktatási igazgatója úgy: „Egy módszertani könyv, amelyben végre egy helyen olvashatók Muhi Sándor gondolatai a képzőművészetről. Több  mint húsz éven át tanított a felsőoktatásban, s olyan embernek ismerhettük meg, aki az általa megfogalmazott alapelvek szerint él és tanít, ennek okán pedig példakép a diákok és a kollégák számára is. ” 

hirek/2023/marcius/3-6.jpg


S hogy melyek is ezek az alapelvek? Dr. Szabó-Thalmeiner Noémi nem csak felsorolta a szám szerint ötöt, de részletezte is ezeket — az első maga a könyv címe is egyben, azaz: ne magyarázd, hanem mutasd; a második sem kevésbé bölcs „ahány tanuló, annyi megoldás — és ez az alapelv a hallgatókat, szemléletüket is alakította. A harmadik: nem rajzolni tanulunk, hanem a világgal ismerkedünk. A negyedik alapelv: tanulj, hogy taníthass — Muhi Sándor saját maga kiváló példája ennek, hiszen folyamatosan nyitott, érdeklődő egyéniség. Az ötödik pedig a tantárgyak közötti kapcsolat —  a képi kultúra tényét hangsúlyozza a szóbeli mellett. 
Ezekről az alapelvekről a könyvben is olvashatnak — a könyvben, amelyet öröm kézbe venni: igényes, nagyon jó minőségű kiadvány fizikai értelemben is, Sándor igényességéről, jó ízléséről beszél, és formálja az esztétikai érzéket. Ugyanakkor egy krónika is, a BBTE húszéves képzőművészeti nevelésének krónikája. Ez a könyv párbeszédre hív bennünket, és arra biztat: olvassuk el az írásokat, hasznosítsuk a papírra vetett gondolatokat — olyan, mint egy jó beszélgetés Sándorral, vagy beülni valamelyik órájára.” – summázta.

hirek/2023/marcius/4-6.jpg

„Szoktam néha, időnként könyveket írni — szoktak szidni is, hogy  nem kellene felaprózni magam. Egész életemben egy dologgal foglalkoztam: képzőművészettel. A képzőművészet egy hatalmas dzsungel, aminek kis része a művészetpedagógia, annak egy még kisebb része a módszertan, amelynek része ez a kis kötet. Élvezet és öröm volt vele foglalkozni.” – mondta Muhi Sándor, nem hallgatva el azt sem: számára ez a könyvbemutató egy ünnep. Mint kiemelte: „53 éven át tanítottam óvodától egyetemig, nagyon sok és sokféle tanügyi intézményben. — ebből 30 évet a vizuális módszertant. Nagy ajándéknak könyveltem el az élettől. Egy ilyen ajándékot illik megköszönni, egyrészt azzal, hogy folyamatosan  tanultam és tanulok, másrészt a részeredményeket megjelentettem különböző fórumokon. Kreatív, kezdeményező embereket  csak így lehet nevelni, magolással, beszajkóztatott száraz tényismeretekkel nem!” – hangsúlyozta.

A könyvbemutatót jó hangulatú beszélgetéssel fűszerezett dedikálás zárta, hiszen a résztvevők zöme egykori diákjai, ma már jól ismert és elismert pedagógusok voltak.

Fontos hozzátenni: a Ne magyarázd, mutasd! kötet kereskedelemben nem kapható, viszont ha valaki szeretné átlapozni, elolvasni, annak a szerző elpostázza a könyv elektronikus változatát — ezt a [email protected] e-mail címen lehet jelezni —, ugyanakkor a könyvben leírtak bármikor kiegészíthetők a szerző honlapjának (muhisandor.com) képanyagával és több kötetnyi elméleti részével.

Szabó Kinga Mária