Szatmárnémeti

Ne legyünk közömbösek! Adjunk vért!

Fotó: Szatmár Megyei Csendőr-felügyelőség
2021.10.08 - 09:26
Ne maradjunk közömbösek szenvedő embertársainkkal szemben: adjunk vért! — buzdítanak a csendőrök. Idén már harmadszor önkénteskedtek.

Az akut vérhiánnyal küszködő kórházak, a bajban lévő romániai betegek megsegítésére ismét véradási akciót szervezett a csendőrség Románia-szerte. A szatmári csendőr-felügyelőség munkatársai tegnap és a mai napon is a megyeközpontbeli vérközpontban önkénteskednek: vért adnak, hogy mások élhessenek.
A csendőrség tájékoztatása szerint több mint 20 szatmári alkalmazott jelezte előre, hogy biztosan részt vesz az önkéntes véradási akcióban, egy részük pedig kifejezetten Barabás Rebeka, a 13 éves érkávási diáklány számára adományozott vért, aki agresszív non-Hodgkin-limfómában szenved, jelenleg pedig a kolozsvári onkológiai klinikán küzd a gyógyulásért. Mivel a véradásért hét darab ebédjegy jár, ezért a vérük mellett ezeket is felajánlják a csendőrök, élelmiszereket vásárolnak belőlük a beteg kislány családjának. Az idei esztendőben ez már a harmadik alkalom, hogy a szatmári csendőrök csoportosan keresték fel a szatmári vérközpontot, hogy segítsenek embertáraikon, és ugyanezt kérik a lakosságtól is. „Kérjük, ne maradjanak közömbösek. Legyenek bátrak, és tegyenek jót!” — buzdítják a szatmáriakat a hatóság emberei.

Magunkkal és mással is jót teszünk

Nemcsak embertársaikkal, de saját magukkal is jót tesznek az önkéntes véradók, hiszen a véradásnak több pozitívuma is van: az önkéntesek több mint 600 lej értékű ingyenes laborvizsgálatban részesülnek, egy szabadnapban a véradás napján, ráadásul hét darab ebédjegyet is kapnak.
Vért adhat minden egészséges, 18 és 65 év közötti ember, akinek érvényes személyazonossági iratai vannak, a következő feltételek teljesítése mellett: 55 kg feletti testsúly, az utóbbi 6 hónapban nem volt műtéti beavatkozása, terhes és gyermekágyas nők nem adhatnak vért. Azok sem adhatnak vért, akik a következő betegségekben szenvednek: B vagy C típusú hepatitisz, szifilisz, epilepszia, cukorbetegség, gyomorfekély, szívbetegség, asztma, allergia. Ezeken a kötelező feltételeken kívül a vérközpont szakemberei ellenőrzik a véradásra való alkalmasságot egy űrlap kitöltése, egy általános vizsgálat és laboratóriumi vizsgálatok segítségével. A vizsgálatok nagyon fontosak mind a véradó egészsége, mind a leadott vér minőségének szempontjából.
Ha az önkéntes alkalmas a véradásra, akkor maga a beavatkozás 5–10 percet vesz igénybe. A véradást követő második napon a vért megvizsgálják, és többféle készítményt állítanak elő belőle a betegek szükségleteinek függvényében. Minden tasak vérből 3–4 vérkészítmény készül, ami sok beteghez eljut. Az analízisek elvégzése után a vérkészítményeket konzerválják, majd szétosztják a kórházakban a rászoruló pácienseknek.
Az önkéntes véradókat hétköznaponként, a reggeli órákban várják a vérközpont szatmárnémeti székhelyén, a Károlyi út 26. szám alatt.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Mikkel foglalkozik 2025-ben a szatmárnémeti városvezetés?

Közlekedés, kikapcsolódás, nevelés, sport.
Szatmárnémeti

Negyed évszázada van Dräxlmaier Szatmárnémetiben

A vállalat és munkatársai 25 éves tevékenységének évfordulóját egy különleges eseménnyel ünnepelték.
Szatmárnémeti

Fények, élmények és hagyományok

A szatmárnémeti karácsonyi vásár hétvégi programjai.