A forgatókönyv szerint az Élet Fája Egyesület Folyómentő iskolák nevű projektjében részt vevő 11 iskola diákjai és tanárai vonultak fel a gondozásuk alá vont valamelyik folyó, a Túr, a Kraszna, vagy a Szamos partjára. Ott, környezettudatosságra buzdító üzenetet tartalmazó palackpostát engedtek a vízre és maguk is meghallgatták a koordinátor tanárok előadását a 2000. január 30-án a nagybányai Aurul bányavállalat zagytározójából a természetbe ömlött több ezer köbméternyi, ciánnal és nehézfémekkel szennyezett víz okozta természeti katasztrófáról.
A szatmárnémeti településen tartott rendezvényen részt vett az Aurel Popp Művészeti Gimnázium diákcsoportja, Zsombori Orsolya koordináló tanárnő kíséretében és az Élet Fája Egyesület képviselői. Adrian Maşca a Szatmár Megyei Vízügyi Igazgatóság mérnöke ismertette a Lápost, a Szamost és a Tiszát érintő ökológiai baleset következményeit, valamint azokat az intézkedéseket, amelyeket a vízgazdálkodási intézmények mind Romániában, mind Magyarországon tettek az érintett vízfolyások ciánszennyezése hatásainak enyhítésére.
Békéssy Erzsébet, az egyesület elnöke, aki az ökológiai baleset idején a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség helyi, országos és nemzetközi projektek osztályának tevékenységét koordinálta, bemutatta a résztvevőknek, hogyan kapcsolódott be a Szatmár és Máramaros megyei környezetvédelmi intézmények munkatársaival együtt a ciánszennyezés vízi élővilágra gyakorolt hatásának felmérésére irányuló tevékenység finanszírozására és a Szamos 100 tonna hallal való benépesítésére irányuló tevékenység kidolgozásába és megvalósításába.
Miután Békéssy László, az egyesület alelnöke felolvasta az egyesület ökológiai üzenetét, egyperces csend következett, majd a tanulók az erre eseményre írt üzeneteiket palackokba tették és vízre bocsátották.
A megemlékezés végén a tanulókat matrózoknak nyilvánították, és az egyesülettől egy jelvényt kaptak annak jeléül, hogy a folyók zöldítésére irányuló tevékenységekben való részvételükkel a vizek védelmére törekszenek, és hogy adott folyó egy-egy szakaszát gondjaikba veszik.
Békéssy Erzsébet kijelentette: „Hisszük, hogy a polgárok ilyen környezettudatos magatartása és életmódja garancia lehet arra, hogy a jövőben nem történnek ilyen, környezeti katasztrófát előidéző balesetek!”
Princz Csaba
SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!
(Fotók: Élet Fája Egyesület)