Húsvét alkalmával nemcsak a családi összejöveteleken, de a vendégeskedések során is roskadozó asztalokkal találkozhatunk. Adunk néhány tippet, hogy ne kórházban végződjön a feltámadás ünnepe!
Évről évre, minden húsvétot követően közleményben számol be a Szatmár Megyei Kórház arról, hogy hányan szorultak a sürgősségi osztály szakembereinek segítségére a túlzásba vitt evés vagy italozás miatt. Azért, hogy ebben az évben se gyarapítsuk a statisztikákat, nem árt néhány egyszerű, de fontos szabályt betartani.
Nem kell lemondani a kedvelt, hagyományos fogásokról, ha szeretnénk megmaradni az ünnepek előtti súlyunknál, mindössze egy kis odafigyelésre van szükség. A sonka vagy a tojás mellé ne a kalács legyen a fő köret, hanem a friss, nyers vagy párolt zöldségek. A sűrű, majonézes saláták helyett pedig készíthetünk joghurtos-fűszeres öntetet.
A sonkának csak a „sovány” részét együk, a láthatóan zsíros darabokat vágjuk le, a főtt tojás esetében pedig részesítsük előnyben a fehérjét, a sárgájának ugyanis nagyon magas a zsír- illetve a koleszterintartalma. A desszert — az energiadús torták helyett — legyen valamilyen túrós vagy gyümölcsös édesség, például gyümölcssaláta túróhabbal.
Ha vendégségbe megyünk, érdemes már indulás előtt enni néhány falatot, így nem leszünk nagyon éhesek és jobban ellen tudunk állni a kínálgatásnak. Az udvariasság ugyan azt diktálja, hogy ne utasítsuk vissza a sonkát, de nyugodtan megmondhatjuk a házigazdának, ha nem szeretnénk valamiből enni, vagy ha csak némi kóstolót kérünk: általában kis mennyiség is elég az ételekből, hogy érezzük az ízeket.
A húsvéthétfői locsolkodás hagyományának még mindig sokan hódolnak, és a látogatóba induló férfiakat szokás megkínálni egy-egy pohár itallal. Legyünk tisztában azzal, hogy milyen hatásai vannak az alkoholnak a szervezetre: a mozgáskoordinációtól a reakcióidőig sok mindent befolyásol, még akkor is, ha nem nagyon érezzük a hatását.
Soha ne keverjük az alkoholfajtákat és kerüljük a töményet! Minden pohár alkohol után legalább egy nagy pohár vizet is igyunk meg. Egyáltalán nem udvariatlanság visszautasítani a kínálást — sőt, a házigazdának is érdemes ügyelnie arra, hogy ne tukmálja a vendégre erőszakosan az italt!
A kellemetlen következmények, elsősorban a másnaposság ellen rengeteg tippet lehet olvasni, ám egyáltalán nem biztos, hogy ezek beválnak. Ami viszont szinte kötelező: sok pihenés és rengeteg víz, az alkohol erős dehidratáló hatásai ellen. Már az ivászattal töltött órák előtt együnk tartalmas, rostban gazdag ételeket, és másnap is próbáljunk legyűrni néhány falatot. A kutyaharapást szőrivel mondást azonban az alkohollal kapcsolatban inkább felejtsük el: ha a másnaposságra ráiszunk, csak elnyújtjuk a rosszullét időtartamát!
A szakemberek szerint, ha már nem sikerült ellenállni a süteményhegyek, a húsvéti sonka és tojás csábításának, akkor érdemes néhány gyomorkímélő szabályt betartani azért, hogy minél hamarabb érezzük ismét jobban magunkat a bőrünkben. Az ünnepet követően mozogjunk sokat, fogyasszunk emésztést segítő gyógyteákat, iktassunk be egy-egy tehermentesítő, könnyű ételeket tartalmazó napot, esetleg gyümölcsnapot.
Bumbuluţ Krisztina