Vidék

Ne keresse ki-ki csak a maga hasznát!

2015.07.06 - 08:03

Vetésben tegnap délelőtt ünnepi istentisztelet keretében emlékeztek meg Mátyás király kedvenc diplomata-püspökéről, Vetés leghíresebb szülöttéről, Vetési Albertről, akinek életszolgálata volt egy közösség ügyét felvállalni.

 

A Vetési Albert Kultúrkör főszervezésében idén hatodik alkalommal tartották meg a szépen felújított középkori templomban a Vetési Albert Napot. Az ünnepi istentisztelet igehirdetését Máthé Róbert lelkipásztor Pál apostol filippibeliekhez és efézusbeliekhez írt levelei egy-egy versére alapozta. „Az emberekben kialakuló személyiség, az ego, legtöbbször az önzésen keresztül nézi a világot és mindent önmaga szemszögéből ítél meg: nekem mi a jó? ebből nekem mi a hasznom? S amikor ez a látásmód már elválaszthatatlanul a viselkedésünkhöz tartozik, akkor nagyon egocentrikusak leszünk. Akkor már az emberi én, az önérdek kerül minden elé s már nem fontos, mit akar a másik ember vagy Isten. Pedig az Ő igéje éppen arra tanít bennünket: a világot nem csak saját szemszögünkből, hanem Isten akarata és a közösség javának szemszögéből kell nézni. »Semmit nem cselekedvén versengésből, sem hiábavaló dicsőségből, hanem alázatosan, egymást különbeknek tartván ti magatoknál. Ne nézze ki-ki a maga hasznát, hanem mindenki a másokét is.« Az emberi élet feladata, hogy ne csak önmagunkat, a magunk javát lássuk, hanem a másikét, a közösséget is. Isten mindenkit megszólít, mindenkinek hivatást rendel és egy-egy közösség szolgálatába állítja. Önmagunkba fordulva nem lehet élni, a lelki egészséghez hozzátartozik a közösségi érzések és gondolatok egyensúlya” — hangzott az igehirdetésben. De mit is jelent egy közösséget szolgálni? Lehet egy egészen kicsiny közösségben, a családban is megtalálni a szolgálat lehetőségét, amikor a szülő, nagyszülő sok esetben lemond a maga kényelméről a közösségért, azaz a gyermekekért. És meg lehet, sőt meg is kell találni a szolgálat lehetőségét egy nagyobb közösségben is. „Sokszor panaszkodunk, hogy nehezen döcög az egyház szekere, de nehéz találni valakit, aki arrébb tenne egy fadarabot … A család-közösség, az egyház-közösség, a falu-közösség, sőt, egy nép és az emberiség közösségének is tagjai vagyunk. És meg kell találni a lehetőséget szolgálni. Mert mindenhol megvan a szolgálat lehetősége, csak keresni kell” — fogalmazott a lelkipásztor.

Vetési Albertnek életszolgálata volt egy közösség ügyét felvállalni. Veszprémi püspökként, Hunyadi János titkáraként, Mátyás király vezető diplomatájaként sem felejtette el, honnan indult, honnan származott, hiszen jelentős pénzösszeget küldött 1460-ban a vetési templom átépítésére, bővítésére. „Magyarnak vallotta magát mindig s mindenhol. Multikulturális világunkban is tudnunk kell: magyar reformátusok vagyunk. Ez a kiindulási pontunk, mindenek felett. S különösen jó most nekünk együtt lenni, imádkozni, ünnepelni, a dicső múltba visszanézni” — zárta az igehirdetést Máthé Róbert lelkipásztor, majd a Falvak mécsesei díjjal múlt héten kitüntetett Török József helytörténész, a Vetési Albert Kultúrkör elnöke tartott rövid visszapillantó előadást, két szám köré építve mondandóját: 777 és 555. Ugyanis 1238-ban (777 éve) említik először Vetés nevét írásos dokumentumban és 1460-ban (555 éve) bővítették mai formájára a templomot. Előadásában Török nem csak Vetési Albert életét és tetteit elevenítette fel, hanem a település múltját is. Véleménye szerint téves azon felfogás, hogy a Vetés elnevezés valamiféle latin szóból, megnevezésből eredne, egyszerűen azt jelenti, amit: vetésre való kiváló terület — elmélete igazolásakét felhozta a környező települések: Sár, Berek, Homok neveit is.

„Élő történelemnek” nevezte köszöntőjében a vetési templomot Kereskényi Gábor képviselő, hozzátéve: rengetegen keresik a helyüket a világban. „Mi, partiumi magyarok ezen az útkeresésen túl vagyunk 1000 éve. S olyan alapjaink vannak, amelyekre lehet és kell is építeni. Büszkék lehetnek a vetésiek falujukra és templomukra egyaránt, hisz vannak olyan falvak, olyan templomok a szomszédságukban, amelyek három év múlva ünneplik csak 100. születésnapjukat.” — mondta.

Ezt követően a résztvevők megkoszorúzták a templom falán elhelyezett Vetési Albert emléktáblát, majd az ünnepség szeretetvendégséggel zárult.

 

Szabó Kinga Mária