A hidegebb időre készülve sok autóvezető talán már elvégezte az elvárt minimumot, vagyis a nyári gumiabroncsok télire való cseréjét, ami amellett, hogy a minimális készülődés, kifejezetten fontos a saját, és mások biztonsága érdekében.
Azért, hogy megelőzhessük a bajt, a Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) is megosztott pár ajánlást, amelyeket érdemes figyelembe venni, ha autóvezetőként szeljük az utakat.
Első, és legfontosabb: a gumiabroncs
Hazánkban nincs megszabva egy bizonyos dátum, amikortól kötelező lecserélni a gumiabroncsot, viszont fontos, hogy mikor az útviszonyok már követelik az autók "téli cipőjét", azok legyenek felszerelve. Tehát fontos nézegetni az időjárás előrejelzést, s mikor már mínuszt látunk, cseréljük le a gumiabroncsot. Amellett, hogy télen szükséges a téli gumiabroncs, figyelni kell annak állapotára is. Ha már kopott, régi, nem biztosít megfelelő tapadást, érdemes lecserélni, hisz ezzel könnyen megelőzhetjük a bajt. Ne feledjük, a nem megfelelő gumiabronccsal a saját, és mások életét is veszélyeztetjük.
Hólánc: nem mindig kell, de jó, ha van
A katasztófavédelmisek következő, téli felkészülésre ösztönző eleme a hólánc, ami sokszor talán fölöslegesnek tűnhet, de valljuk be, jó, ha ott van a csomagtartóban. Nem feltétlen kell felhelyezni, ha leesik két centi hó, hiszen ilyen körülmények között elég, ha a gumiabroncsunk megfelelő, viszont amennyiben több hó hull, és a jegesedés is közrejátszik, valljuk be: jól jön, ha valami (ez esetben a hólánc) segíti a haladást, közlekedést.
Az autó akkumulátora - nyáron, télen fejtörés, ha nem indul az autó
Egy hideg téli reggelen az egyik legrosszabb, ami történhet velük, ha azzal szembesülünk, hogy nem indul el az autónk. Nem hiába tanácsolják szakértők az akkumulátor rendszeres karbantartását. Ez különösen akkor fontos, ha az autó a szabadban parkol, ezáltal nemcsak a mínuszoknak, de a hőségnek is ki van téve. Kiváltképp, ha nagyon ritkán indítjuk el az autót. A nagy hideg különösen rossz hatással van az akkumulátorra, mivel a szerkezetben végbemenő kémiai reakciók lassabban indulnak be, főleg, ha öreg akkumulátorról van szó. Ráadásul a hideg hónapokban nagyobb a terhelés, hiszen folyamatosan fűtűnk az autóban. Fontos, hogy az akkumulátort ellenőrizzük. Nézzük meg az elektromos kábelek állapotát, szigetelésük épségét, a csatlakozókat, az akkumulátor-sarukat. Távolítsuk el a piszkot, és ellenőrizzük, hogy nem alakult-e ki rozsda. Amennyiben semennyi rutinnal nem rendelkezünk, vigyük az autót szakszervizbe, ahol ellenőrizni tudják az akkumulátor állapotát.
Elsősegélycsomag mellé víz, takaró, elemlámpa és homokzsák
A katasztrófavédelmisek ajánlásai szerint fontos, hogy a legrosszabbra is felkészüljünk, ezért az ajánlásaik között szerepel egy esetleges elakadás esetére a legfontosabb dolgok, a víz, az elemlámpa, takaró. Ezek nekünk kellenek, a homokzsák viszont segíthet abban, hogy az autó hátulja stabilabb legyen, ne csúszkáljon.
Plussz néhány tipp szakembertől:
A fagyálló hűtőfolyadék
Talán furcsának tűnhet, de az autónak nemcsak nyáron, télen is szüksége van hűtésre, hiszen a motor ilyenkor is melegszik.
Van azonban még egy ok, ami miatt télen különös figyelmet kell fordítanod a hűtőfolyadékra, ez pedig a hűtőközeg dermedéspontja. Ha ugyanis ez nem elég alacsony, a hidegben megfagyó folyadék szétrepesztheti a hűtőt vagy kilökheti a motorból a fagydugót. Előfordulhat az is, hogy a rendszerben jégkása alakul ki, amely idővel tönkreteheti a motort.
A tél beköszönte előtt tehát érdemes refaktométerrel megmérni a hűtőfolyadék fagyáspontját. A határérték mínusz 30°C, amely felett már cserélendővé válik a hűtőfolyadék.
Látni is kell az utakon: ablaktörlők és téli szélvédőmosó
Bár nyáron is érdemes speciális szélvédőmosó folyadékot használni a bogarak, a vízkő és egyéb szennyeződések miatt, télen ezt garantáltan nem lehet elkerülni. Ráadásul arra is figyelni kell, hogy a folyadék fagytűrő legyen.
Ajánlott még a téli fagy beköszönte előtt intézkedni, a megfagyó szélvédőmosó folyadék ugyanis szétrepesztheti a mosó szivattyúját, illetve tartáját is.
Ellenőrizni kell továbbá az ablaktörlő lapátok állapotát, és szükség esetén – ha a lapátok kopottak vagy töredezettek -, lecserélni azokat. Arra is érdemes ügyelni, hogy a szélvédőre fagyott jeget ne az ablaktörlővel próbáljuk letakarítani, hanem az ablakfűtéssel érdemesebb leolvasztani.
Fékek
Vitán felül áll, hogy a fékek állapota létfontosságú – úgy télen, ahogyan nyáron is. A legjobb, ha minden szezonváltáskor ellenőriztetjük a fékbetéteket, a féktárcsát, illetve a fékdobokat, továbbá azt is, hogy megfelelő-e a fékfolyadék szintje.
Az autózárak, hogy ne maradjunk kívül a hidegben
Ahogyan a fékeket, az akkumulátort, a motort, az abroncsokat és az autó legtöbb alkatrészét a zárakat is fel kell készíteni a téli hidegre. Szerezzünk be speciális jégoldó spray-t, és olajozzuk meg vele a zárakat az első hajnali fagyok előtt.
Szilágyi Kinga