Szatmárnémeti

Ne halogassuk tovább a „téliesítést”!

2019.11.04 - 10:02

Egyáltalán nem télies még az időjárás Szatmárban, de egy komolyabb fékezésnél a nyári gumi már kellemetlen meglepetést okozhat. A szatmári műhelyeket eddig még nem rohamozták meg az autótulajdonosok, pedig már itt lenne az ideje az abroncscserének.

Az idei messze nem klasszikus őszi időjárás, az enyhe hőmérsékletek még inkább elkényelmesítették az autótulajdonosokat — akik már amúgy is elkényelmesedtek, amióta a törvény nem dátumtól, hanem útviszonyoktól teszi függővé a téli/nyári gumik használatát — nem sietik el a gumiabroncscserét s úgy általában a kocsi „téliesítését”, hanem megvárják az első komolyabb fagyot vagy havazást. Persze akkor mindenki egyszerre igyekszik a műhelyekbe, pótolni a mulasztást, és természetesen mindenki mérgelődik a várakozási idő és a tumultus miatt. Pedig a szakemberek egyöntetű véleménye szerint amikor a hőmérséklet 7 fok alá csökken, mindenképp fel kell szerelni a téli gumit (függetlenül attól, hogy nedves vagy száraz az időjárás), ugyanis a stabilan lehűlt aszfalton a nyári gumik könnyebben csúsznak, a féktávolság pedig 2–2,5 méterrel is megnő — arról már nem is beszélve, hogy a biztosítók legtöbbje nem fizet kártérítést, ha kiderül, hogy a baleset elkerülhető lett volna, ha a gépkocsi téli gumiabroncsokon gurul.

A szatmári műhelyeket eddig még nem rohamozták meg az autótulajdonosok, pedig már mindenképp itt az ideje az abroncscserének, függetlenül attól, hogy városon belül vagy kívül autózunk inkább, hiszen bármikor/bárhol belecsúszhatunk az előttünk haladóba. Mint ahogy szintén nem állja meg a helyét az ugyancsak sokak által mondogatott érv, miszerint azért nem teszik (még) fel a téli gumit, mert úgy gondolják, elkopik a télietlen hetek alatt. Ez persze nem így van — június-július-augusztusban tényleg nem szabad feltenni a téli gumiabroncsot, mert jobban kopik, viszont szeptember végétől, október elejétől már nyugodtan lehet használni. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy figyelni kell akár a már meglévő, akár most megvásárolandó gumiabroncsok életkorára (DOT-szám), hiszen az abroncs alapanyagának elévülése öt év, efölött már elveszti a rugalmasságát (függetlenül attól, mennyire kopott a bordázat); az úgynevezett négy évszakosok esetében pedig a jogszabály csak a hópehellyel (csillaggal) megjelölt gumiabroncsokat fogadja el téli gumiként, nem elégséges csak az „all seasons” feliratozás. A szakemberek ugyanakkor ismételten figyelemre intenek az internetes gumiabroncs-vásárlással kapcsolatban (még ha olcsóbbsága miatt közkedvelt is), és azt ajánlják: az autósok mindenképp olyan szervizeket keressenek, ahol tavalyi-idei évjáratú gumiabroncsokat árusítanak, teljes szolgáltatást biztosítanak, és garanciát is vállalnak mind a munkára, mind magára a termékre!

Persze a gépkocsi „téliesítése” nem csak abroncscserét jelent, de nem szabad megfeledkezni a fagyálló szintjének és fagyáspontjának ellenőrzéséről sem (legalább mínusz 25, a biztonság kedvéért inkább mínusz 30 fokra érdemes belőni a fagyáspontot) — és persze nem csak a hűtőfolyadék kell fagyálló legyen. Bár jelentős összegű (és fölösleges) kiadásokat valóban a fáradt hűtővíz tud okozni, kisebb károkat és még nagyobb bosszúságot a nem téli szélvédőmosó is előidézhet: érdemes kispriccelni a tartályból a nyári, nem fagyálló szélvédőmosót, majd fagyállót tölteni a helyére, sűrűbb koncentrátumban, ugyanis a rendszerben még nem megfagyó, csak enyhébb hőmérsékleten folyékony maradó mosószer a menetszéllel is hűtött szélvédőre spriccelve hamar jéggé válhat.

S messze nem utolsósorban az autó téli felkészítése mellett nem árt magunkat is felkészíteni a téli(esebb) vezetésre, hiszen esőben, hóban, latyakban teljesen más típusú vezetéstechnika szükséges, mint a száraz, jól tapadó aszfalton. Nemcsak a szakemberek, de a józan ész is diktálja a két legfontosabb alapszabályt — sokkal lassabban és sokkal figyelmesebben! —, amelyek nemcsak az autósokra, de a gyalogosokra is érvényesek.

Szabó Kinga Mária