Egészség

Ne fogyasszunk felvágottat és alkoholt együtt

2016.04.26 - 18:00

Az alkoholfogyasztás, a feldolgozott hústermékek és a túlsúly növeli a gyomorrák kialakulásának kockázatát - állítja két tekintélyes szervezet kutatási jelentése.

Az Amerikai Rákkutató Intézet és a Rákkutató Világalap folyamatos adatfrissítési projektjében szisztematikusan összegyűjtött és elemzett gyomorrákkal kapcsolatos adatok alapján, független nemzetközi szakértők elemzéseiből készült el a nemrégiben közreadott jelentés.

A 2012-es adatok szerint világszerte 952 ezer embernél diagnosztizáltak gyomorrákot, ami az összes új rákos eset eset 7 százaléka. Gyomorrák a harmadik leggyakoribb daganatos halálok, amely a férfiak körében kétszer gyakoribb, mint a nőknél. Ez elsősorban az idősek betegsége, hiszen a diagnózis idején az átlagos életkor (az USA-ban) 72 év.

Európában és az USA-ban, akkor a túlélési arány 25-28 százalékról 63 százalékra nőtt, ha korai fázisban sikerült felismerni a kórt. Mivel a tünetek nem jelennek meg, csak a késői szakaszokban, így világszerte a diagnózisok 70 százaléka kései stádiumú gyomorrákot észlel, ami sokat ront a túlélési rátán, különösen Kelet-Ázsiában és mindenek előtt Kínában.

A gyomorrák jóval gyakrabban fordul elő férfiaknál, mint nőknél. Ennek az az oka a bostoni MIT egyetem munkatársai szerint, hogy az ösztrogén női nemi hormon relatív védettséget nyújt a rákklentő Helicobacter pylori baktérium fertőzésével szemben. Részletek!

Egyes vírusfertőzések, illetve az ipari vegyi anyagoknak való kitettség, a munkahelyi pornak és a magas hőmérséklet is szerepet játszanak a betegség kialakulásában. Egyes iparágakban nagyobb a kockázat, például az élelmiszeripari gépek kezelői között, a gumigyártásban, a fa- vagy fémfeldolgozásban, a króm kitermelésben és a szénbányászatban.

A tanulmány kiemeli bizonyos életmódbeli tényezők hatását is a betegség kialakulásának növekvő kockázatában. A megállapításokat egy 17,5 millió felnőttet érintő igen kiterjed elemzésre alapozzák, amely többek között 77 ezer gyomorrákos adatait is tartalmazza. A tanácsok a következők: kerüljük a feldolgozott, sózott vagy grillezett húst, és ügyeljünk az egészséges testsúly megtartására.

A füstöléssel, sózással vagy tartósítószerek hozzáadásával készített hústermékek (például a sonka, szalonna, füstölt szalámi, virsli és kolbász) fogyasztása szintén kockázatos, mert például napi két vékony szelet szalonna (mintegy 50 gramm feldolgozott hús) elfogyasztása már 18 százalékkal emeli a kockázatot.

Továbbá azok az emberek, akiket a testtömeg-indexük (BMI) a túlsúlyos vagy elhízott csoportba sorol jobban ki vannak téve a gyomor felső részét érintő úgynevezett cardia gyomorráknak. A kockázat 5 BMI egységenként 23 százalékkal nő. A felesleges testzsír egyébként is 11 különböző típusú rákhoz kapcsolódik.

A gyümölcsök, különösen a citrusfélék fogyasztása azonban segíthet megelőzni gyomorrákot. A kutatók egyébként pedig azt tanácsolják, hogy aki csak teheti, éljen fizikailag is aktív életet, egészséges étrendet kövessen, s kerülje az alkoholfogyasztást.