Tavaly tízezer lej bírságot fizetett az önkormányzat, és 2021-ben is hasonló összegre bírságolták, mert a község nem teljesítette a szelektív hulladék gyűjtésére vonatkozó kvótát.
„Ne dobjuk ki a közös pénzt az ablakon! Mezőterem község hulladékgazdálkodása évek óta egy olajozottan működő rendszer, amely, mint az köztudott, 12 település önkormányzati egyesülése által működtetett közszolgáltatás. A háztartási hulladék begyűjtése a lakosságtól rendszeres, és a kijelölt program szerint zajlik. A törvényi előírásoknak megfelelően a helyi önkormányzat évek óta biztosítja a háztartásokban keletkező hulladék szelektív begyűjtését is, aminek a fő célja a környezetünk egészségesebbé tétele, tisztasága. Ehhez ingyenes műanyag zsákokat kapnak a háztartások.
Eddig minden szépnek és jónak tűnik, de sajnos a lakosság egy része nemtörődöm módon áll hozzá ehhez a kérdéshez, a szerves konyhai hulladék közé öntve a műanyag-, textil-, papír-, fém-, üveg-, néha építési stb. hulladékokat. Mi ennek a magatartásnak a következménye azokra nézve is, akik szétválogatva — szelektíven — helyezik ki elvitelre a háztartási hulladékot? Ők is ráfizetnek. Községünk évről évre nem teljesíti a kötelező, szelektív hulladékgyűjtésre vonatkozó kvótát, ezért évről évre büntetést fizetünk, ebben az évben pl. 10 000 lejt.
Kedves teremiek, portelekiek, vezendiek! Környékünk lakói mindig is takarékos gazdaemberek hírében álltak. Miért dobjuk ki ezt a pénzt ahelyett, hogy óvodára, játszótérre, iskolára, járdára vagy világításfejlesztésre költenénk? Vagy amire éppen szüksége van a lakosságnak!
Kérem, tegyék fel maguknak ezt a kérdést. Kérem Mezőterem polgárait, hogy beszéljék ezt meg a jó szomszédság hangján egymás között, és tegyünk magunkért, tegyünk egymásért.
A másik oldalról pedig mi ne legyünk arra kényszerítve, hogy szankciókkal sújtsuk azokat, akik nem akarnak hozzájárulni közös környezetünk rendjéhez, tisztán tartásához! Mert ez fog következni” — olvasható a Tar Miklós által szignózott közleményben.
Megkeresésünkre a mezőteremi elöljáró elmondta, hogy a közleményen túl kétnyelvű szórólapon is igyekeznek tájékoztatni a lakosságot a büntetés miatt kialakult helyzetről.
„A község közösségi felületén nyilvánosságra hozott közleményen túl további szigorításokat tervezünk. Több szakaszból áll majd az a kampány, mellyel megpróbáljuk ráébreszteni a lakosokat a szelektív gyűjtés fontosságára. Ennek a pénznek van jobb helye is, jó lenne, ha mindenki megértené, hogy fokozottabb odafigyeléssel a környezetünket is védhetjük, és a büdzsénknek is jót tehetünk.
A következő lépésekre készülünk: kiosztottuk ugye a három, különböző színű szemeteszsákot. A sárgába az ásványvizes, üdítős PET-palackokat, a kiöblített tejfölös és joghurtos poharakat, a műanyag zacskókat és reklámtáskákat, a műanyag fóliákat, PP és HDPE jelzésű, kozmetikai szeres flakonokat, alumínium italdobozokat, alufóliát, fém konzervdobozokat, zárókupakokat, hajtógázas hajlakkokat, borotvagélt, dezodort tehetik. A kék zsákokba tehetik a papírt, papírdobozokat összehajtva, tiszta csomagolópapírokat, irodai papírhulladékot, telefonkönyvet, szórólapokat, reklámkiadványokat. A zöld zsákba tehetik az üvegeket.
Az így gyűjtött hulladékot az itt, nálunk, erre a célra létrehozott cég, a Ierul Tiream Kft. telephelyére szállítják, ahol szétválogatják.
A szóróanyagokon kívül az önkormányzat megbízásából kiküldött emberek végigjárják a község házait, ahol megbeszélik, tájékoztatják a szelektív szemétgyűjtés fontosságáról a lakosokat.
Elmondják azt is, milyen büntetésekre számíthatnak azok, akik nem tartják be a hulladékgazdálkodásra vonatkozó 211/2011-es törvényt.
Második lépésben a szemétgyűjtési napokon, a kukásautókon dolgozók ellenőrizni fogják, hogy a kihelyezett szeméttárolókba került-e olyan hulladék, amit szelektíven kellett volna gyűjteni. Amennyiben került, akkor attól a háztól nem viszik el a szemetet. A szemétgyűjtési napokon a Ierul Tiream Kft. dolgozóit elkíséri egy személy az önkormányzat részéről, aki szintén ellenőrzi ennek a határozatnak a betartását.
Tudatában vagyok annak, hogy ezek drasztikus lépések, azonban tavalyhoz képest nem mutatkozott javulás, így szigorúbb fellépésre van szükség.
Mintegy másfél évvel ezelőtt felszámoltuk azokat a szemétgyűjtő konténereket, amelyek az utcasarkokon voltak. Sajnos hiába voltak szelektív gyűjtés céljával kihelyezve, nagyon sokan válogatás nélkül mindent bedobáltak a ruháktól a döglött állatokig. Akkor sem tetszett mindenkinek a megszüntetést célzó lépés, biztos ez sem fog sokaknak, de sajnos tennünk kell valamit, mert ez így nem mehet tovább. Bízom benne, hogy az erőfeszítéseink célt érnek, és a mezőteremiek jó példával szolgálnak majd másoknak a szelektív gyűjtésből” — összegzett a polgármester. SZFÚ
Fotó: SZFÚ archívum