Szatmárnémeti

Ne bántsák az egészségügyieket!

2016.01.27 - 08:00

„Ne bántsák az egészségügyi dolgozókat!” címmel országos kampányt indított a Sanitas. Az egészségügyi káderekkel szemben mára már mindennapossá vált a fizikai és a verbális agresszió.

Szinte minden egészségügyi dolgozót ért már atrocitás a munkahelyén. A Bukaresti Orvosi Kamara adatai szerint az egészségügyi alkalmazottak 85 százalékát verbálisan bántalmazták már a munkahelyén, 10,2 százalékuk esetében ez a tettlegességig fajult. Gyakori, hogy a beteg bántalmazza az ápolókat, asszisztenseket, de előfordul az is, hogy a hozzátartozók nyilvánítanak agresszív viselkedést. Éppen ezért, Leonard Bărăscu országos Sanitas-elnök szerint ki kell dolgozni egy olyan törvényes keretet, amely megvédi őket az agresszió minden formájától.

„A pácienseknek meg kell érteniük, hogy közreműködésre van szükségünk, decens nyelvezetre és viselkedésre, amikor a hivatásunkat végezzük. Bármilyen nemű agresszió feszült hangulatot szül, megnehezíti a betegellátást” — hangsúlyozta a szakszervezeti elnök, a „Ne bántsák az egészségügyi dolgozókat!” kampány nyitó sajtótájékoztatóján.

Azt is hozzátette, az egészségügyi alkalmazottaknak biztonságban kell érezniük magukat a munkahelyükön, stresszhelyzetekben viszont nem lehet elvárni eredményeket. Éppen ezért a kampány egy másik célja, hogy a páciensek is megértsék, az egészségügyieknek szükségük van az együttműködésükre.

A kampány keretében a Sanitas egy sor megbeszélést kezdeményez az állami szervekkel, kórházmenedzserekkel, egészségügyi alkalmazottakkal, hogy hatékony megoldást találjanak a egészségügyben tapasztalható erőszakhullámra. Az első megbeszélést február másodikán Gyulafehérváron rendezik meg, a hónap folyamán pedig több helyszínen, többek között Konstancán, Jászvásáron és Kolozsváron is szerveznek tárgyalást.

A Sanitas szakszervezet Szatmár megyei szervezete a konzultációkat megelőzően, jövő héten szintén gyűlésezni fog, hogy elemezzék a felvetett problémákat. „Más megyékben több olyan esetről is hallottam, amikor nem csak lelkileg, de testileg is bántalmaztak egészségügyi dolgozókat. Szatmár megyéből egyelőre nem jeleztek hasonlót, de azért tisztában vagyunk vele, hogy a helyzet nálunk sem különbözik sokban: sajnos, nem ritka az egészségügyi dolgozók felé irányuló verbális erőszak, szinte naponta éri őket atrocitás, ami a legtöbb esetben nem is kap nyilvánosságot” — magyarázta megkeresésünkre Aurelia Pop, az érdekvédelem szatmári vezetője. Mint megtudtuk, főként a sürgősségi ellátásban dolgozókat érik atrocitások Szatmárban: a pácienseknek hamar elfogy a türelme, ilyenkor „felemelik” a hangjukat, ordítoznak, veszekednek az asszisztensekkel, orvosokkal, sőt, olykor ez tettlegességig is fajul.

Bumbuluţ Krisztina