A pedagógusok ingázásával kapcsolatos költségek elszámolására vonatkozó jogszabályok tisztázását követeli beadványában a kormánytól a szabad tanügyi szakszervezetek szövetsége (FSLI).
Az érdekvédelmi szervezet úgy véli, az év elejétől érvénybe lépett új intézkedésekkel összekuszálták az elszámolási rendszert, ami akár azt is eredményezheti, hogy a tanárok nem kapják meg járandóságukat, vagy csak kiadásaik egy részét térítik meg. Victor Oprea, a FSLI Szatmár megyei szervezetének vezetője lapunknak elmondta: az, hogy a tanügyminisztérium kilátásba helyezte, hogy — a diákok utazási költségeihez hasonlóan — a szaktárca költségvetéséből fedezik a pedagógusok ingázását, oda vezethet, hogy az önkormányzatok felfüggesztik a bérletek árának elszámolását. A költségvetési törvény pedig tovább bonyolítja a helyzetet, ebben ugyanis az áll, hogy az iskolák pénzügyi keretéből is lehet költeni az ingázás fedezésére, amennyiben a tanintézmények vezetőségének sikerül spórolnia. Victor Oprea elmondta: az iskolák rendelkezésére álló — egyébként az önkormányzatok által folyósított — fenntartási költségekre fordítható keret a legtöbb esetben olyan kicsi, hogy szinte lehetetlen jelenős összeget megtakarítani. Fennáll ugyanakkor annak a veszélye, hogy az önkormányzatok — kihasználva ezt a jogi kiskaput — felfüggesztik az ingázással kapcsolatos költségek térítését. A megyei elnök szerint nem sok jóval kecsegtet az sem, hogy a tanügyminisztérium kilátásba helyezte, hogy a bérletek árát, akárcsak a diákok esetén, saját büdzséjéből fedezi.
Oprea szerint ez a megtett kilométerek függvényében számított összeg egyrészt nem fedezi teljes egészében a kiadásokat, a szállítási vállalatok ugyanis sokszor drágábban árusítják a jegyeket a minisztérium által megadott maximális összegnél, másrészt pedig csak jelentős késéssel kapják kézhez a pénzüket a kedvezményezettek. Mint megtudtuk, a FSLI azt indítványozta, hogy teremtsenek világos helyzetet az ügyben, azaz jelöljék meg egyértelműen, kinek mi a kötelessége a költségtérítések terén, és garantálják, hogy teljes egészében megtérüljön a tanárok által utazásra költött pénz. Mint állítják, ellenkező esetben megtörténhet, hogy az érintettek egymásra mutogatnak majd, és végül az ingázó tanárok nyakán maradnak a kiadások. Az elnök szerint eddig legalább lehetőségük volt peres úton megszerezni az önkormányzatoktól a pedagógusok járandóságát, ezentúl viszont kétséges lehet az ilyen perek kimenetele. Rámutatott: a napokban nyertek pert például az erdődi önkormányzat ellen, így — ha késéssel is — de a tanárok megkapják az utazásra elköltött pénzüket. Victor Oprea úgy vélekedett: a kormány valószínűleg pénzszűkében van, ezért hoznak olyan jogszabályokat, melyek lehetőséget adnak a felelősség alól való kibújásra.
Babos Krisztina