Az Országos Magyar Diákszövetség (OMDSZ) elítéli és egyidejűleg nemtetszését fejezi ki a kormány 2025-ös évre vonatkozó költségvetési intézkedésekről szóló sürgősségi rendelettervezet azon előírásaival szemben, amelyek korlátozzák a hallgatóknak a már megítélt 90%-os kedvezmény alkalmazását a belföldi vasúti és közúti közlekedésben.
Mint ismeretes, 2025. január 1-jétől a kormány módosítaná a 2023. évi 199-es törvény 128.cikkelyét, ezzel korlátozva a hallgatók azon lehetőségét, hogy a vasúti közlekedésre érvényes 90%-os kedvezményt a lakóhelyük és egyetemük közötti útvonalon túl is igénybe vehessék.
Az ilyen jellegű korlátozás a plusz anyagi terheken túl számos akadályt gördít a hallgatók elé, például az egyetemükön kívüli szakmai gyakorlatok, csereprogramok vagy nem formális tanulási lehetőségek, valamint kulturális, művészeti, sport- vagy tudományos rendezvényeken való részvétel tekintetében.
Az Országos Magyar Diákszövetség arra kéri a kormány képviselőit, hogy dolgozzák át a sürgősségi rendelettervezet azon részeit, amelyek korlátoznák az országban tanuló hallgatók oktatáshoz való hozzáférését.
Csak jól hangzó szlogen a Képzett Románia
Hasonló tiltakozást fogalmazott meg a Romániai Egyetemisták Országos Szövetsége (UNSR) is, nyomatékosítva: a kormány kezelje az az oktatást stratégiai területként, nem pedig pusztán költségvetési fejezetként.
Az UNSR figyelmeztet: amennyiben a diákokokat továbbra sem hallgatják meg, és az oktatás továbbra is az utolsó helyen marad a prioritások listáján, nagyszabású tiltakozásokra kerül sor.
„'Az oktatás a kulcsa Románia jobb jövőjének, és a döntéshozóknak fel kell ismerniük, hogy nem fogadhatunk el többé kompromisszumokat és üres ígéreteket. Itt az ideje a konkrét cselekvésnek” - olvasható az UNSR közleményben.
Emlékeztetnek, hogy már a régi, 2011-es oktatási törvény is előírta, hogy a GDP 6 százalékát kell az oktatásra szánni, azonban ezt a rendelkezést soha nem tartották be, és a 2025-ös tanügyi költségvetés a becslések szerint még kisebb lesz, mint az elmúlt két-három évben. Az alulfinanszírozottság mellett a tanulóknak és egyetemistáknak juttatott alapvető kedvezményeket is visszavonják.
„Az ország elnöke által nagy lelkesedéssel indított Képzett Románia projekt mélyreható rendszerszintű változásokat ígért. A gyakorlatban azonban csak szlogenek sorozata maradt, a tanulókra, diákokra és tanárokra gyakorolt konkrét hatások nélkül. Még mindig messze vagyunk attól, hogy modern és befogadó oktatási rendszerünk legyen' - hangsúlyozzák.
Szabó Kinga Mária