Külföld

NATO-főtitkár: a tűzszüneti megállapodás segíthet a konfliktus megfékezésében

2019.10.19 - 07:22

Az északkelet-szíriai helyzet nehéz, ezért örömteli, hogy két NATO-tagállam előremutató tűzszüneti megállapodást tudott kötni, amely remélhetőleg segíthet a területen kialakult konfliktus kiterjedésének megfékezésében - jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Mike Pompeóval pénteken Brüsszelben folytatott megbeszélése után.

Stoltenberg az amerikai külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján aggodalmának adott hangot a helyzet elmérgesedésének lehetősége miatt, amely további szenvedést okozna a lakosságnak, valamint újabb menekült- és migránshullámokat idézhet elő.

Törökországnak valódi biztonsági aggályai vannak, területén vagy közvetlen szomszédságában számos terrortámadást hajtottak végre, de semmi sem veszélyeztetheti az Iszlám Állam felszámolása érdekében eddig elért eredményeket - húzta alá.

Mike Pompeo, aki azért érkezett Brüsszelbe, hogy tájékoztassa a szövetségeseket a csütörtökön aláírt megállapodásról, azt hangsúlyozta: valamennyi NATO-tagállam és az Egyesült Államok minden szövetségese fontos partner a nemzetközi biztonság érdekében kifejtett törekvésekben.

A tűzszünet életbe lépéséről azt mondta, továbbra is nehézségek jellemzik a térséget, de remények szerint sikerül a megállapodást teljes körűen életbe léptetni annak ellenére, hogy pénteken volt "némi" katonai aktivitás.

Azt hangsúlyozta ugyanakkor, hogy "nagyon pozitív fejleményeket is látunk". Az amerikai külügyminiszter ezek között a szíriai Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia harcosai visszavonulásának megkezdését említette, azonban - szavai szerint - koordinációs intézkedésekre van szükség, hogy a kurd katonák teljes biztonságban kivonulhassanak a török által ellenőrzött területről a megállapodásban foglaltak szerint.

"Reméljük, hogy az elkövetkező órákban úgy a megállapodásban részt vevő török, mint a régió kurd katonái komolyan veszik a vállalt kötelezettségeiket" - tette hozzá Pompeo.

A török hadsereg és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) ellenzéki fegyveres csoport Béke Forrása fedőnéven október 9-én hadműveletet indított Északkelet-Szíriában a Törökország által terrorszervezetnek minősített, Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia, valamint az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet ellen.

Csütörtökön az Egyesült Államok és Törökország a területre vonatkozó tűzszüneti megállapodást kötött. Törökország egy ötnapos tűzszünetbe egyezett bele, annak érdekében, hogy a szíriai kurd fegyveresek visszavonuljanak a török haderő által kialakítandó úgynevezett "biztonsági övezetből".

Mike Pence amerikai alelnök csütörtökön Recep Tayyip Erdogan török államfővel Ankarában folytatott tárgyalásai után azt mondta, hogy az YPG kivonulását követően Törökország teljesen leállítja szíriai katonai beavatkozását. Erdogan pénteken azt közölte, hogy a megállapodás értelmében a már a térségben tartózkodó török biztonsági erők nem hagyják el a területet.

MTI