Egészség

Napozási 1x1: mire figyeljünk?

2012.05.16 - 14:52

A tavasz simogató napsugarai után bőrünk erős, gyakran túlzott napsütésnek van kitéve a nyári hónapokban. Hogyan védekezzünk napégés ellen?

A napozásnak számos kedvező hatása van szervezetünkre: javítja a hangulatot, elősegíti a D-vitamin beépülését, serkenti a vérkeringést, az immunrendszer működését. Azonban ha túlzásba visszük, a napozás ártalmaival is számolnunk kell.

Testünk legkülső takarójának, a hámnak alsó részében található sejtek folyamatosan elhalnak, és a felső rétegekbe érve elszarusodnak. Ez a megvastagodott szaruréteg védi bőrüket az erős fényhatásoktól. A bőr barnás színét a hám festéktermelő sejtjei biztosítják. Napozáskor ezen sejtek száma megnő, így a festékanyag is nagyobb mennyiségben képződik.

A napozás veszélyei

A napégés kellemetlen tünetei – a fájdalmas bőrpír, a gyulladás – a napozás után kb. 1 órával jelentkeznek, és 24 órán át erősödnek. Súlyos esetben másodfokú égéshez hasonló hólyagok is képződhetnek, melyek pár nap múlva lehámlanak. A bőr húzódása mellett fejfájás, láz, hidegrázás, hányinger is előfordulhat. A napégés kezelésére, enyhítésére többféle módszer, készítmény közül válogathatunk. A sejtek regenerálódását elősegítik a kamillát, aloe vera-t, levendulát vagy körömvirág kivonatot tartalmazó készítmények. Napfürdőzés után a teljes testfelületet kenjük be napozás utáni készítményekkel. A leghatásosabb, ha kellemesen langyos vízzel lezuhanyozunk, majd nyugtató, hidratáló, napozás utáni krémmel ajándékozzuk meg bőrünket. A napégés nemcsak a fájdalom miatt káros. Felgyorsítja a bőr öregedésének folyamatát, és fokozza a bőrrák kialakulásának veszélyét. Ezért még akkor is használjunk napozókrémet, ha már barnák vagyunk. A gyermekeket mindig magas, legalább 25 faktoros krémmel kenjük be. Az érzékeny bőrűek – világos hajú, fehér bőrű emberek – fokozottan vigyázzanak a napozással: akkor is használjanak védőkrémeket, ha csak az árnyékban hűsölnek.

Tippek

Nemcsak az utazásra, az erős napsütés elleni védelemre is fel kell készülni. Legyünk óvatoak az első néhány alkalommal. Hagyjuk a bőr fokozatosan hozzászokni a napsütéshez. Ne tartózkodjunk a napon délelőtt 11 és délután 3 óra között.Használjunk bőrtípusunknak és a napsütés erejének megfelelő fényvédő krémet. Leégés esetén, különösen, ha hólyagos égésről van szó, forduljunk orvoshoz!

Ha a család nyaralni készül, nemcsak fényvédő és bőrnyugtató krémekről kell gondoskodni. Ha a tengerparton töltjük a vakációt, érdemes napernyőt is magunkkal vinni a biztonságos napozáshoz.