Vidék

Napközivé alakították a túrterebesi óvodát

2014.09.10 - 16:19

A folyamatosan fejlődő községben ezekben a hetekben is számos beruházást sikerül befejezni, szeptember végétől energiatakarékos led égők biztosítják a közvilágítást, amelyet pont a takarékosságuk miatt nem kell majd kora hajnalban lekapcsolni.

 

Büszke örömmel mutatja Sárosi Tibor igazgató a túrterebesi óvoda modern épületének jól felszerelt, vidám hangulatú termeit, amelyek nem csak a napközis csoport húsz apróságát várják, hiszen mint megtudtuk, a nagycsoportban 19, a középső csoportban pedig 18 gyermek kezdi a tanévet szeptember 15-én, hétfőn, pontosabban kedden, hiszen az évnyitó ünnepségre a templomban kerül sor, ahonnan majd csak egy rövid látogatásra lépnek be az óvodába a kicsik az első napon.

Ám a napközi csak egy a sok beruházás közül, amely befejeződött, illetve közel áll a befejezéshez idén, mondja Gyákon György polgármester, miközben kilépünk az óvodából és a főutcán lépkedünk — és mutat is a közvilágítás lámpaoszlopaira: szeptember végére minden lámpában led égő lesz. Ezt önerőből, 46–47 000 lejnyi befektetéssel valósították meg, s mint mondja, befektetésük megtérülési ideje egy év. Az egyik mellékutcában tesztelték: mennyire energiatakarékosak ezek az égők: „Hát valóban azok! A tizenkét égő együtt kevesebbet fogyasztott, mint egyetlen hagyományos. Így megengedhetjük magunknak, hogy a közvilágítás egész éjjel működjön, s ne kelljen a nagy költségek miatt hajnali 2-3 órakor lekapcsolni. Lassan itt a tél, amikor sokkal hamarabb sötétedik és reggel később lesz világos, nem mintegy, hogy az emberek félhomályban kell botorkáljanak az utcán vagy fényes világosságban.” Ezt a fényes világosságot pedig nem csak Túrterebes főútján szeretnék megteremteni, hanem az egész községben, folyamatosan cserélik ki a hagyományos égőket az energiatakarékosakra.

 

Nem etetni, tanítani fogunk az Integrációs Központban!

 

November közepén kerül átadásra a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezettel közös projekt keretében megvalósult Caritas Integrációs Központ és a Szociális és Szakmai Integrációs Forrásközpont. „A községben nem olyan jó a fogadtatása a központnak, mert a lakosok úgy hiszik: a hátrányos helyzetűeket fogjuk itt étkeztetni. Erről szó sincs! Különböző programokat fogunk szervezni a hátrányos helyzetű családoknak, gyermekeknek, melyek elvégzése után könnyebben be tudnak majd illeszkedni a társadalomba, azaz közénk. Velünk együtt élnek, a község lakói ők is, ezen változtatni nem lehet — viszont lépéseket kell tennünk, segítenünk kell őket annak érdekében, hogy változzanak. A Caritasszal kötött partnerséggel mindenki jól jár, hiszen velük közösen szeretnénk még megvalósítani egy házi gondozói rendszert is.” A majdani házi gondozói rendszerrel kapcsolatos elképzelésekről beszélgetve említi meg a polgármester, hogy szeptember elején testvértelepülésükről, Nyírtasról, az ottani Idősek Klubjából egy 33 fős vendégcsoport érkezett Túrterebesre. Az itteni idősklub tagjai pedig egész napos, tartalmas programot szerveztek a vendégek számára, akik természetesen nagyon jól érezték magukat a dimbes-dombos vidéken, a túrterebesi idősek pedig december végén látogatnak Nyírtasra.

 

Szabó Kinga Mária