Szatmárnémeti

Napfogyatkozás: kedvezett az idő a szatmáriaknak

2015.03.20 - 13:05

Kedvezett az időjárás a szatmáriaknak: pénteken délelőtt tiszta volt az égbolt, így megfelelő védőfelszereléssel bárki megcsodálhatta a részleges napfogyatkozást.

Aki pedig esetleg nem rendelkezett speciális fóliával vagy szemüveggel, azt a Mihai Eminescu Főgimnázium udvarára várták, ahol öt távcsövet, közel húsz szemüveget és speciális fóliával ellátott „nézőkét” biztosítottak a betérőknek, hogy részesei lehessenek ennek az igazán ritka és látványos csillagászati jelenségnek.

A felhívásnak pedig nagyon sokan eleget tettek: az iskola diáksága szervezett csoportokban vonult le az udvarra, hogy megtekintse a részleges napfogyatkozást,

de betérők is akadtak szép számmal, fiatalok és idősebbek egyaránt, sőt, több iskolából elhozták a csillagászat iránt érdeklődő gyerkőcöket, akiknek az iskola fizikatanárai lelkesen magyarázták el a jelenség lényegét.

Megtudhatták, hogy olyankor jön létre, amikor a Hold a Föld és a Nap közé kerül és árnyéka bolygónkra vetül. A Napnak és a Holdnak az égen látható mérete nagyjából egyforma, mivel a Hold a Napnál 400-szor kisebb és 400-szor közelebb is van, ezért kedvező helyzetben a Hold az egész napkorongot eltakarhatja. Részleges napfogyatkozás pedig akkor látható, amikor a Hold a napkorongnak csak egy részét takarja el — így volt ez pénteken délelőtt is Szatmárnémetiben.

 

Legközelebb 2022-ben lesz

 

Szatmárnémetiből nézve a fogyatkozás helyi idő szerint 10 óra 45 perckor kezdődött, a részleges napfogyatkozás maximuma pedig 11 óra 53 perckor 54,9 százalékoss takartsággal tetőzött.

A fogyatkozás vége a megyeközpontunkból nézve 13 óra 4 perckor fejeződött be. A teljes fogyatkozás sávja sajnos kevés szárazföldet érintett, hiszen az Atlanti-óceán északi részén és a Jeges-tenger vizein Grönlandot és Izlandot megkerülve haladt végig. Romániához a legközelebbi szárazföld, ahonnan meg lehetett figyelni a totalitást, a Feröer-szigetek volt.

Ha pedig valaki lemaradt volna erről az érdekes jelenségről, azok számára rossz hír, hogy a csillagászok szerint részleges napfogyatkozásra 2022-ig kell várni, az pedig, hogy az égitest fényét néhány pillanatra teljesen eltakarja a Hold, legközelebb csak 2081-ben lesz megszemlélhető.

 

Szatmári felvételek

 

A főgimnázium a látványos jelenséget az interneten is közvetíteni szerette volna, erre külön létrehoztak egy megosztó portált is, de sajnos nem sikerült úgy beállítaniuk a kép felbontását, hogy az élvezhető legyen az érdeklődők számára. Felvételek viszont készültek, az alábbiakban megtekinhetik, hogy látszott a részleges napfogyatkozás Szatmárnémetiből.

Bumbuluț Krisztina