Kolcs és Szopor községekkel kötött együttműködési szerződést a Szatmár Megyei Tanács napelempark létrehozásáról. Az együttműködés révén a két község ingyen juthat elektromos áramhoz.
A Szatmár Megyei Tanács együttműködési szerződést kötött Kolcs és Szopor községekkel, ahol megépülhetnek megyénk első napelemparkjai. Az önkormányzat a Gazdasági Versenyképesség-javító Ágazati Operatív Program (POS CCE) 4.2-es művelete — melynek címe: A megújuló energiaforrások felhasználása zöldenergia előállítása érdekében — mentén tervezi leadni a napelempark megépítését célzó projektet az Európai Unióhoz. A megyei tanácsosok egyhangúlag hagyták jóvá az együttműködést, melynek keretében Kolcs község 28 hektár, míg Szopor község 30 hektár földterületet biztosít a létesítendő napelemparkok létrehozására, a Megyei Tanács pedig vállalja, hogy amennyiben az Európai Unió pozitívan bírálja el a leadott pályázatokat, a 2 százalékos önrészt finanszírozza mindkét község esetén. Az együttműködési szerződés megkötése a procedúra első lépése volt, mostantól kezdődhet a projekt konkrét kidolgozása és leadása, amint az említett művelet pályázhatóvá válik. A megállapodásból kiderül, amennyiben megépülnek a napelemparkok, azok 25 évig a Megyei Tanács tulajdonát képezik, azonban a terület a két községé marad. Ugyancsak a megkötött szerződésből derül ki, hogy a napelemparkokban 10 megawattos elektromos energiát termelnek majd, melynek 30 százaléka a községeké lesz, a 70 százalék sorsáról a Megyei Tanács dönt majd.
Minimális feltétel
Csehi Árpád, a Szatmár Megyei Tanács alelnöke kihangsúlyozta, a napelemparkok megépítése mindkét község számára fontos beruházás lehet, azonban most az a legfontosabb, hogy mire elkezdődik a pályázási időszak, addigra a dokumentáció kész legyen, és a lehető legrövidebb időn belül le lehessen azokat adni. Mircea Govor, a Szatmár Megyei Tanács alelnöke kihangsúlyozta, más önkormányzatok előtt is nyitott a Megyei Tanáccsal való együttműködés, a lényeg, hogy legkevesebb 28 hektár területet tudjanak erre a célra elkülöníteni, és az sem elhanyagolható szempont, hogy ezek legyenek közel a magasfeszültségű áramhálózathoz, hogy a megtermelt energiát rá tudják kapcsolni az országos hálózatra. Amennyiben a projektek pozitív elbírálásban részesülnek, akkor a Megyei Tanács és a két község közintézményeinek energiaszükséglete biztosítottá válik, így nem kell majd a villanyáramért fizetni.