Szatmárnémeti

Nálunk van a legtöbb fiatalkorú anya

Olyan fiatal nők is vannak, akik már öt gyermeket szültek 23 éves korukra (Fotó: EPA/Zsolt Czeglédi)
2021.10.08 - 18:00
Az Eurostat adatai szerint az Unió fiatalkorú anyáinak 23%-a Romániában él, tízből egy csecsemőt fiatalkorú anya hoz a világra. A fiatalkorú anyák nagy része nem vesz részt terhesgondozásban.

A romániai fiatalkorú anyák átlagosan 16 évesen hozzák a világra első gyermeküket, a második gyermeküket pedig 18 évesen szülik. Olyan fiatal nők is vannak, akik 23 éves korukra már az ötödik csemetéjüknek adnak életet — derül ki a Mentsétek meg a gyermekeket szervezet szociológiai ankétjából. Azt is hozzáteszi, hogy a hátrányos helyzetű vidékeken élő fiatal anyák zöme, ötből két lány nem vesz részt terhesgondozásban, erre pedig tavaly a COVID-19-világjárvány még jobban ráerősített. Ami az apákat illeti, a fiatalkorú párjukkal gyermeket vállaló férfiak átlagéletkora 20,4 év. A fiatal kisgyermekes pároknak rendkívül szerények az anyagi lehetőségeik: 74 százalékuk elsődleges jövedelemforrása a gyermeknevelési támogatás.
A Mentsétek meg a gyermekeket szervezet hozzáteszi, hogy a szomszédos Moldovai Köztársaságban sem jobb a helyzet: itt 100 újszülöttből hatot olyan édesanyák hoztak a világra, akik még nem töltötték be a 18. életévüket, tízből nyolcan pedig vidéken élnek.
„A COVID-19-járvány akadályozta az oktatáshoz és az orvosi szolgáltatásokhoz való hozzáférést, és ezáltal növelte a terhességek kockázatát. Leggyakrabban az orvosi rendelőktől való nagy távolság, a szállításért fizetendő források hiánya miatt nem járnak terhesgondozásra a lányok, de az is akadályozza őket, hogy nincsenek tisztában azzal, milyen vizsgálatokat kell elvégezni a terhesség idején” — mondta Gabriela Alexandrescu, a szervezet romániai részlegének ügyvezető elnöke.
A szociológiai vizsgálat kiemelten foglalkozott az 5 év alatti gyermeket nevelő vidéki anyákkal. Mint kiderült, a kiskorú anyák 83 százaléka nem járt iskolába a felmérés idején, 64 százalékuk már a teherbe esés előtt abbahagyta az iskolát. A terhes és kiskorú anyák 20 százaléka vallotta azt, hogy a partnerénél lakik, viszont alig 2 százalékuk él legális házasságban. A felmért fiatalok 70 százaléka olyan házban, lakásban él, amelynek legfeljebb két szobája van, és alig egyharmaduknak van benti mellékhelyisége, fürdőszobája. A kiskorú anyák partnereinek életkora a gyermek születésekor átlagosan 5 évvel magasabb, de 14 és 39 év között változik, az esetek 10 százalékában az apa is kiskorú — világít rá a szervezet. A társadalmi sebezhetőségen túl a kiskorú anyák problémája a fiatalon anyává vált lányra és gyermekére is hosszú távú következményekkel jár, egészségügyi problémákkal, koraszüléssel is számolni kell, valamint pszichoszociális problémákkal.

A statisztikai intézet adatai

Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint 178 609 újszülöttet anyakönyveztek 2020-ban. Ez 24 500 gyermekkel kevesebb a 2019-esnél. Ezer lakosra tavaly 8,1 újszülött jutott, tavalyelőtt ez az arány még 9,2 volt. 
668 anyuka még 15 éves sem volt, amikor megszülte első gyermekét, a 15–19 éves korosztály tagjai 15 898 gyermeket hoztak a világra, ám a legtöbb gyermeknek, 50 819 babának 30–34 év közötti nők adtak életet. Ötven éven felüli hölgyeknek is született tavaly gyermekük, 28 babát hoztak világra 50 évnél idősebbek.
A romániai nők átlagosan 27,1 éves korukban szülték tavaly első gyermeküket, városon 29,1, vidéken pedig 25,1 év volt az átlagéletkor. Szatmár megyében az országos átlagnál fiatalabb korban, 26,1 évesen hozták világra első gyermeküket a nők, városon 28,2 év, vidéken 24,4 év volt az átlagéletkor. Ha pedig az összes szülést vesszük alapul, akkor a Szatmár megyében szülő nők átlagéletkora 27,9 év.

Bumbuluţ Krisztina