Vidék

Nagyszerű előadásokkal jubilált a diákszínjátszás

2015.06.08 - 10:00

A X. Diákszínjátszó Fesztivál seregszemléjén tíz „társulat” mutatta be tudása legjavát, akik mesejátéktól kezdve falusi komédián és életképen, gyermekmonológon, elbeszélésen át szinte mechanikus profizmussal előadott bibliai adaptációt vittek színre.

Zsibongott a halmi kultúrotthon szombaton délelőtt, amely immár hetedik alkalommal adott otthont a LiterArt Magyartanári Egyesület által szervezett Diákszínjátszó Fesztiválnak — annak a megmérettetéssel ötvözött seregszemlének, mely különleges helyet vívott ki magának a diákok és tanárok szívében, s épp ezért a Szatmár megyei rendezvények között mind a mai napig egyedinek számít.

„Ennek a találkozónak az ötletét a LiterArt Magyartanári Egyesület álmodta meg, azzal az elsődleges céllal, hogy az általános iskolás korosztály közelebb kerüljön a színház világához, a színpadi formák segítségével — mozgás, zene, szép magyar beszéd — bővüljön önkifejezési kultúrájuk, fejlődjenek kommunikációs képességeik, mozgásuk és önbizalmuk. Mi, felkészítő tanárok pedig olyan tudást szerettünk volna átadni nekik, amelyet akkor is tudnak majd használni, ha nem válik belőlük színész.

Az elképzelés remeknek bizonyult, évről évre egyre nagyobb volt az érdeklődés a fesztivál iránt, egyre több városi iskola és egyre több vidéki csapat jelentkezett. Ám a szervezők álma tiszavirág életű lett. Három sikeresen megrendezett, lebonyolított, végignevetett fesztivál után úgy tűnt, nem lesz több: nincs sem anyagi keret, sem lehetőség arra, hogy továbbra is meg lehessen abban a formában, azon a helyszínen, a Dariu Pop Általános Iskolában szervezni. Ekkor jött az ötlet, hogy magamra vállalom a rendezvény lebonyolítását, egy másik helyszínen, anyagi fedezetet is próbálok találni. Nem hagyhattam veszni az egyetlen olyan ,,versenyt”, melyre a diákjaim önszántukból, lelkesen, arcukon végig mosollyal készülnek, fáradalmat nem ismerve.

Felvettem a kapcsolatot Halmi polgármesterével, dr. Incze Lajossal és a Halmi Helyi Tanáccsal, akiktől hihetetlen támogatást kaptam! Nem csupán anyagi fedezetet nyújtottak, hanem a Halmi Művelődési Otthont is rendelkezésemre bocsátották és biztosítottak afelől, hogy minden, a szervezéssel kapcsolatosan felmerülő problémában segítenek. Így sikerült 2009-ben Halmiban először, ám immár negyedik alkalommal megszervezni a Diákszínjátszó Fesztivált, mely azóta minden évben itt kerül megrendezésre” — foglalja össze az elmúlt évtizedet a fesztivál örökmozgó, fáradhatatlan szervezője, Pap Erika magyartanárnő. Hozzátéve: a fesztiválra jelentkező csapatok (akik közül nem egy már évek óta visszatérő) nem csak feltétlenül azért jönnek, hogy helyezést érjenek el, hanem azért is, hogy felmérjék a többi csapatot, hogy egymástól tanuljanak, s legfőképp egy vidám és különleges napot töltsenek együtt.

Szavait maradéktalanul igazolja az a hatalmas tapsvihar is, amellyel a gyermekek az előadásokat követően egymás munkáját értékelték és elismerték, ahogy nagyokat nevettek a poénokon és mókás helyzeteken s ahogy szinte tapintható volt a drukkolás és segíteni akarás az egész nézőközönség irányából, amikor a színpadon előfordult egy-egy baki, szövegmegakadás. Idén összesen 10 csapat jelentkezett a megmérettetésre — köztük különlegességként a bogdándi Petri Mór Általános Iskola Hagyományőrzők csapata, akik Ángyoméknál életképükkel, szemet gyönyörködtető népviseletükben egy valódi, guzsalyos, kukoricamorzsolós falusi fonóba repítették a nézőket, s népdalaiktól zengett a kultúrház.

A gyermekek pedig sziporkáztak, Julcsától kezdve (Bartos Tímea, Avasújvárosi Angyalok) a bogdándi Nagy Viktórián, a részeges Aladáron (Frei Arnold, Napraforgók) át Vacskamati Virágjáig (Ónódi Blanka, Dömdödöm) és a kis Fillentőig (Chivu Annamária, Ezek megőrültek). Nem csak ügyességet és tehetséget bizonyítottak, hanem mérhetetlen ötletességet is, amely egyrészt az előadások plakátjain, másrészt a színtér hol minimalista, hol dús berendezésén volt érzékelhető.

Bár minden csapat és fellépő nyertes volt, a X. Diákszínjátszó Fesztivál I. díját a Dömdödöm csapat Vacskamati négyszögletűje mesejátéka és a Kristályszemek a bibliai József történetét feldolgozó, Az Álomlátó adaptációja kapta, II. helyen a Fecsegő Tipegők Kire ütött ez a gyerek? gyermekmonológja végzett, s a III. díjban megosztottan részesültek a Hagyományőrzők Ángyoméknál életképükkel és az Örökmozgók Fülemüle népi komédiájukkal. A Legjobb női szereplő s a Szatmári Friss Újság különdíját a Vacskamati négyszögletűje bájosan raccsoló Aromója, azaz Hauler Hannelore, a Legjobb férfi szereplő s a Szatmári Friss Újság különdíját Kis Áron, a Fülemile Pétere kapta, s ugyancsak Szatmári Friss Újság különdíjban részesült Frei Arnold, Az alkohol öl részeges Aladárja, illetve Csáki Lilla, Az ebecki délutánok nagymamája.

A „társulatok”:

Avasújvárosi Angyalok (Avasújvárosi Általános Iskola): Meghalsz, banya! - komédia

Csúcs Nebulók (G. E. Palade Élelmiszeripari Szakközépiskola):  A világ legbutább cirkusza - komédia

Hagyományőrzők (Bogdándi Petri Mór Általános Iskola): Ángyoméknál - életkép

Fecsegő Tipegők (Halmi Általános Iskola): Kire ütött ez a gyerek?  - gyermekmonológ

Piskóták (Piskolti Általános Iskola): Az ebecki délutánok - elbeszélés

Krisztályszemek (Avram Iancu Általános Iskola): Az álomlátó - adaptáció

Napraforgók (Vámfalui Általános Iskola): Az alkohol öl - komédia

Örökmozgók (Túrterebesi Általános Iskola): A fülemile - komédia

Dömdödöm (Nagykárolyi Művelődési Központ): Vacskamati négyszögletűje - mesejáték

Ezek megőrültek (Szaniszlói Gheorghe Bulgar Általános Iskola): Fillentő - elbeszélés

 

A FESZTIVÁLON KÉSZÜLT FOTÓKAT NÉZZE MEG ITT!

Szabó Kinga Mária