Az eseményen olyan szakemberek vettek részt, akik a foglalkoztatói, a közvetítői és a szociális ágazatban tevékenykednek, illetve tanácsokkal szolgáltak a Román Vöröskereszt Szatmár megyei kirendeltségének nagykárolyi szakértői is. A Vöröskereszt egyébként Nagykárolyban valósítja meg egyik közhasznú projektjét, amelynek témája: felzárkóztató intézkedések révén aktívan jelen lenni a munkaerőpiacon. A projekt révén a városban élő, nehéz helyzetben lévők munkaerő-piaci beilleszkedésének támogatása. A beszélgetésbe bekapcsolódtak az önkormányzat, valamint az oktatási intézmények és egyéb, a témában érdekelt szervezetek képviselői is.
Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (POCU) alapjaiból finanszírozott projekt révén a hátrányos helyzetben élők felzárkóztatása mellett új szociális lakások, bölcsőde, park is épülhet a városban, a kifejezetten egy erre a célra kijelölt városrészen. A program összköltségvetése 5 millió euró. A fejlesztésben érintett városrészek a Dankó Pista, a Iuliu Maniu és Doina utcák, valamint a Dr. Marinescu - Eliberării lakónegyed.
Fontos a pozitív példa
„A projekt célja 2023 végére 94 hátrányos helyzetű személy munkába állását lehetővé tenni. Fő szempont, hogy a hátrányos helyzetben élők is esélyt kapjanak a társadalomba való beilleszkedésre. Csökkenteni szeretnénk az iskolakerülési mutatókat, a tananyagot pedig iskola utáni tevékenységek révén elmélyíteni. El kell érni, hogy a munkavállalás követendő modellként szolgáljon a fiatalok számára. A program nem csak a roma származású személyeknek szól, hanem minden olyan embernek, aki szegénységben él. A szegénység ugyanis nem függ sem az etnikai hovatartozástól, sem pedig a bőrszíntől” – fejtette ki a találkozó keretében tartott hozzászólásában Dezső Júlia szociológus.
A program végrehajtói, a Vöröskereszt és a GAL tagjai szakmai továbbképzést is szerveznek majd 190 hátrányos helyzetben élő nagykárolyinak, a program kedvezményezettjeinek. Ennek a tevékenységnek várhatóan komoly pozitív hatása lesz a közösségben.
Amint arról a nagykárolyi Anziksz beszámolt, projekt programjain az előre meghatározott kritériumoknak megfelelő célszemélyek ingyenesen vehetnek részt. A tervezett képzéseken részt vevők napi étkezésben, pszichológiai tanácsadásban, munkavállalási tanácsadásban részesülnek, a tanfolyam elvégzése után pedig országos és nemzetközi szinten is elismert tanúsítványt vehetnek át.
A program legközelebbi rendezvénye nagyszabású állásbörze lesz, amelyet a Szatmár Megyei Vöröskereszt képviselői szeptember 20-án, kedden, 10:00 órától, a Vraja Viilor Motelben fognak szervezni.
Végh Balázs