Az évnek ebben az időszakában ítélik oda a SAY-YES Alapítvány jóvoltából, a Maturus-díjakat. A versenyre az idén érettségizett diákok jelentkezhettek, őket szakértő zsűri méltatta.
November 29-én szervezte meg a SAY-YES Alapítvány a XVIII. Maturus verseny döntőjét, melynek során az idén érettségizett nagykárolyi diákok iskolán kívüli tevékenységei kerültek díjazásra. Az izgalmas megmérettetésen a román és magyar tagozatos diákok egy-egy 1000 lejes díjért szálltak versenybe. A versenyre történő jelentkezés során a diákok egy részletes önéletrajzot nyújtanak be a zsűrinek, ami kronológiai sorrendben, pontos nevek és dátumok felsorakoztatásával segít még jobban megismerni a jelentkezőt. Tanároktól, külsős oktatóktól származó ajánlólevelek, az önéletrajzhoz csatolt magyar, román és idegen nyelvű kivonatok segítik a zsűriben helyet foglaló nem nagykárolyi személyek számára a pályázó jobb megismerését. Jelentkezni a Maturusra egyébként, március 17-ig lehetett, a zsűri elé viszont csak azok a versenyzők jutottak el, akik sikeresen teljesítettek az érettségin.
Enyedi Zsoltot, a díjat odaítélő alapítvány vezetőjét arról kérdeztük, hogy az 1997 óta folyamatosan megszervezésre kerülő, rangos esemény milyen hatással bír a diákok teljesítményére akár a gimnáziumi évek, akár az egyetemi tanulmányok elvégzését követően.
„A mozgalmat lelkesen támogató pedagógusoknak köszönhetően a fiatalabb generáció is tud a Maturusról, és így a díj megléte kifejezetten ösztönzőleg hat az iskolán kívüli tevékenységekre, vagyis a szabadidő értelmes eltöltésére, a folyamatos önművelésre. Ezen túl, a versenyben részt vevő diákok gyakorlatilag egy alternatív érettségi vizsgán mennek át, egy afféle felnőttségi próbán. /„Maturus”/ Alkalmuk adódik eddigi életük összegzésére, áttekintésére, sőt akár átértékelésére is. A Maturus egy olyan megmérettetés, ahol mindezt veszteség és kockázat nélkül tehetik meg, ezzel modellezve a rengeteg olyan jövőbeni helyzetet, interjút, pályázatot, aminek akár már komolyabb tétje is lehet. A kompetens zsűri minden esetben értékes útmutatásokat és értékelést ad, távlatokat nyit, melynek – visszatekintve a sok év sok versenyzőjének életútjára – sokszor igen komoly ösztönző, sorsformáló szerepe is lehet. A múltbéli versenyzők ma már „igazi” felnőttek, van köztük, elismert zenész, színész, sportoló, edző, és persze sok-sok jó szakember, akik mind lelkes és tevékeny tagjai közösségüknek. A SAY-YES Alapítvány Maturusa folyamatosságát az biztosítja, hogy sok embert megmozgat, bevon, olyanokat, akiknek valóban fontos a fiatal generáció, a jövő. Ők azok, akik lelki, szellemi, és anyagi erőforrásaikkal támogatják a mozgalmat. Nekik köszönheti a Maturus a múltját, jelenét és jövőjét”- mondta.
Az idei Maturus zsűrijét Dr. Radu Pantea fotóművész, a Nagyváradi Egyetem Képzőművészeti Karának előadótanára, Dr. Ramona Novicov műkritikus, a Nagyváradi Egyetem Műépítészeti és Építészeti Karának előadótanára, Dr. Tallian Katalin főorvos Szatmárnémetiből, Dr. Sikolya László a Nyíregyházi Főiskola tanára, a Közlekedéstudományi és Infotechnológiai Tanszékének vezetője, a Műszaki és Agrártudományi Intézet igazgatója, valamint Richard van Maarseveen nyugalmazott holland diplomata alkották.
A sokszínű produkciókat fölvonultató, látványos megmérettetés felemelő hangulatú díjkiosztással zárult, melynek során a zsűri a két nagydíjat az Elméleti Líceum volt diákjainak, Sava Ionuţ-Eugen-Radunak és Pataki Panna-Anitának ítélte. A verseny többi résztvevőjének színvonalas teljesítményét az alapítvány oklevéllel és a Lavender bolt által fölajánlott értékes ajándékutalvánnyal jutalmazta.
Tőtős Tímea