Programajánló

Nagykárolyi Hubertus Napok

2012.10.26 - 09:06

Október 27–28-án a nagykárolyi kastélyban, a kastélykertben és a mezőfényi vadászterületen rendezik meg a Hubertus Napokat, amelyen a vadászat történetével is megismerkedhetnek az érdeklődők.

 

 

A Szatmári Lótenyésztők és Lótartók Egyesülete 1991-ben jött létre Antal István kezdeményezésére, azóta szinte minden évben hivatalos versenyekkel, előadásokkal, valamint lovassporttal népszerűsítik a lótenyésztést. A Nagykárolyi Hubertus Napok előzményeiről Antal Istvánt, a Szatmári Lótenyésztők és Lótartók Egyesületének elnökét kérdeztük:

— Honnan jött az ötlete a nagykárolyi Hubertus Napok megrendezésének?

— Lovas gazdaember vagyok, ugyanakkor a régi hagyományok tisztelője. Mai értelemben, ha sportról beszélünk, mindenki csak a teljesítménysportokra gondol (I., II., III. hely). A múltban léteztek társadalmi sportok is. Az egyik ilyen a társadalmi falkavadászat. Wesselényi Miklós báró fia, Wesselényi Béla hozta divatba, az erdélyi arisztokrácia több mint száz éven át gyakorolta. A II. világháború után ez a sportág megszűnt, feledésbe merült. Kezdeményezésemre 2008-tól minden évben megszervezzük a falkavadászatot. Ebben az évben bővül a program, nemcsak falkavadászat, hanem kiállításokkal, vadhúsból készült ételek főzésével stb. gazdagodik a rendezvény, helyszín: a felújított nagykárolyi kastély, a kastélykert és a mezőfényi vadászterület.

— Ennek a rendezvénynek az egyik fő feladata a vadászhagyományok megismertetése. Mennyire elegendő erre egy kétnapos rendezvény?

— Sajnos, az eredeti elképzelés nem jön össze százszázalékosan. Az egyesületünk csak a falkavadászatot szervezi, a többi feladatot átvették a vadásztársaságok.

— Több érdekes kiállítás is része a rendezvénynek. Hogyan sikerül összegyűjteni ezeknek az anyagát?

— A kiállított anyagot a Szatmár megyei vadásztársaságok gyűjtik össze különböző múzeumokból. A legérdekesebb a trófeakiállítás lesz.

— A magyar nép már a népvándorlás idején is vadászatból élt, és vadásznép volt egész történelme során. Milyen lehetőségeink vannak a magyar vadászat történetének megismerésére?

— Véleményem szerint olyan mértékben sikerül ezt megismerni, ahogy a szervezők érdekessé és vonzóvá tudják tenni a rendezvényeket. Hiszem és bízom abban, hogy a fiatalokat érdekli a szakmailag, történelmileg hitelesen megrendezett eseménysorozat.

— A rendezvény egyik érdekessége lesz a vadászételek elkészítése. Kik segítenek ebben, és milyen ételekre számíthatnak a résztvevők?

— A rendezvénysorozatnak ezt a részét már korábban meghirdették. A szervezők várják a vadásztársaságok megmérettetésre vágyó tagjainak a jelentkezését.

Elek György