A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) szakemberei nemrégiben 91 ellenőrzést tartottak, amelyek során főként vágóhidakat, hús- és tejfeldolgozó egységeket, vendéglátóipari egységeket, élelmiszerraktárakat, szupermarketeket, mezőgazdasági élelmiszerpiacokat, nyerstej-gyűjtő központokat, tejautomatákat, bárokat, pékségeket, cukrászati laboratóriumokat, valamint élelmiszer- és zöldség-gyümölcs üzleteket látogattak meg.
Az egységekben végzett ellenőrzéseket élelmiszer-biztonsági, állati és nem állati eredetű termékek szakfelügyelői végzik az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági jogszabályok, valamint az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság által megállapított szabályok szigorú betartásával.
Koszos volt az élelmiszerbolt
Az ellenőrzések nyomán a DSVSA szakemberei egy nagykárolyi élelmiszerboltot 10 000 lejre bírságoltak, mivel a helyiségben nem tartották be az általános higiéniai feltételeket, illetve az élelmiszerek csomagolására, jelölésére és címkézésére vonatkozó szabályokat.
Hat disznóból nem lett kolbász
Ezen a héten a trichinelloszkópos vizsgálatokat követően hat új trichinellózisos esetet is feltártak, majd igazoltak a DSVSA szatmárnémeti parazitológiai részlegében, nem hivatásos gazdaságokból származó, családi fogyasztásra levágott sertéseknél.
Az esetek közül ötöt Turcron, egyet Lázáriban igazoltak. A 17 280 lej értékű, összesen 1200 kg súlyú sertéseket lefoglalták és a megyében található egészségügyi, állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági engedéllyel rendelkező területi egységben égették el. Tekintettel arra, hogy az állatoknak volt azonosító fülszámuk és az országos adatbázisban is nyilván voltak tartva, az érintett gazdákat kártalanítani fogják.
Bármilyen állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági kérdést, bejelentést, panaszt a 0800826787-es vagy a 0261715956-os telefonszámokon lehet jelezni.
Szilveszteri bulik: a vendéglátóipari egységeket fogják ellenőrizni
A DSVSA a továbbiakban is folytatja ellenőrzési akcióit, ezúttal a vendéglátóipari egységek és szálláshelyek területén, különös figyelmet szentelve azoknak az éttermeknek és rendezvénytermeknek, amelyekben csoportos eseményeket szoktak szervezni, annak érdekében, hogy megakadályozza a nem kívánt egészségügyi vagy bármilyen más incidensek bekövetkezését.
Ezek mellett a szakhatóság arra kéri a megyében tevékenykedő különféle események szervezőit, hogy a kellemetlenségek elkerülése érdekében fokozottan figyeljenek az előírások betartására.
Szabó Beatrix