A már megszokott karbantartási munkálatokon kívül nem történtek nagyobb volumenű beruházások a nyári vakáció ideje alatt a nagykárolyi tanintézményekben, mondta az illetékes.
A legjelentősebbnek a hétfőn kezdődő tanévben is az a program számít, amelyet helyi szinten indított a nagykárolyi önkormányzat az 1-es Számú Általános Iskolában tanuló, szociálisan nehéz körülmények között élő diákok számára. A program lényege, hogy az iskolában tanuló, rászoruló gyermekek a reggeli mellett meleg ebédet is kapnak, valamint tisztálkodási és délutáni tanulásra való lehetőséget is biztosítanak számukra. A program folytatásáról a legutóbbi, rendes tanácsülésen hoztak pozitív döntést a helyi tanácsosok, tájékoztatta lapunkat Várna Levente, a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal Tanügyi és Egészségügyi Igazgatóságának vezetője.
„Az iskolai, romákat felzárkóztató program indokoltságának alátámasztása céljából az 1-es iskola vezetősége egy számadatokat tartalmazó mérleget is leadott, s ez megalapozza a folytatást. A program költségeit az önkormányzat állja. Ugyancsak ebben az iskolában kicseréltük a kazánt is, így a következő években nem lesz gond a tanintézmény fűtésével” — mondta Várna.
Az önkormányzat iskolai ügyekkel foglalkozó szakembere elmondta, hogy nagyon várják már, hogy a helyi, 2-es Számú Általános Iskola bővítésére vonatkozó projekt végre gyakorlati szakaszába érjen. Új épületrésszel bővülne ugyanis ez az ingatlan, amelyben ezáltal megszűnnének a helyhiány okozta problémák, valamint a felújítást, hőszigetelést is sikerülne önerő helyett pályázati úton finanszírozni.
„A licit kiírását követően az egész épület megújul, a tetőcserétől kezdve a nyílászárók cseréjéig. Az iskolához tartozó óvoda épületét is felújítottuk valamelyest, kívülről megszépítettük. Ígéret van arra vonatkozóan is, csak eddig még nem volt rá idő, hogy lecseréljük a kaput és a kerítést, s ezt követően egy tetszetősebb intézmény várja majd az apróságokat. Itt is probléma a tető állapota, amit szintén ki fogunk cserélni. Az általános iskolák sorát a 3-as számú zárja, ahol egy egészen új helyzet áll elő az új tanévben, hiszen ez az iskola egyesülve az Elméleti Líceummal új szemléletet képvisel majd. Az iskola igazgatója Zsidó Sándor lesz, a 3-as iskolában pedig aligazgatóként Dragos Renáta segíti majd a munkáját. Nagy reményeket fűzünk ehhez az egyesüléshez, amely remélhetőleg az iskola diákjai és pedagógusai számára is eredményes lesz” — mondta az igazgató.
Várna Levente elmondta, hogy a középiskolák tekintetében a Iuliu Maniu Iskolaközpont épületének külső részén dolgoztak. Itt leesett egy jelentős rész a homlokzatból, ezt pótolták, ugyanakkor az iskola orvosi rendelőjét is rendbe tették. Az osztálytermek korszerűsítésén kívül néhány ajtót is kicseréltek. A Kalazanci Szent József Gimnáziumban is kialakítottak egy asszisztensi rendelőt. Az Elméleti Líceumra visszatérve Várna kifejtette, hogy az iskolához tartozó hátsó, kis épület tetőszerkezetét is rendbe kellene tenniük, valamint megérett az idő arra is, hogy egy étkezdét is csatoljanak az iskolához.
A Simion Bărnuţiu Szakképző Líceum esetében nagyon fontos lenne az iskolaudvar rendbetétele, valamint az intézmény hőszigetelése is. Hatalmas méretekkel rendelkezik ez a tanintézmény, s hiába vannak újabb ablakok és ajtók, a fűtési rendszer is korszerűsítésre szorul.
„Első lépésben a földben futó vezetékeket kellene kicserélni ahhoz, hogy rendbe tehessük az udvart. Amíg ez nem történik meg, addig sem aszfaltozásra, sem térkövezésre nincs mód. Időszerű lenne a tetőcsere is, viszont a hatalmas felület miatt ez nagyon költséges lenne, s erre egyelőre nincs anyagi lehetőségünk” — mondta Várna Levente.
Tőtős Tímea