Nagykároly

Nagykárolyban is bemutatták az interjúkötetet

2013.11.08 - 09:10

November 7-én délután került bemutatásra Nagykárolyban Elek György újságíró második interjúkötete, mely a „Tovább kérdezek” címet viseli. Kedélyes beszélgetésre is sor került a rendezvény végén.

 

A Károlyi-kastély kiállítóterme volt a helyszíne tegnap délután Elek György, a Szatmári Friss Újság újságírója könyvbemutatójának. A közélet több területéről érkeztek a hallgatóság tagjai: ott volt Pataki Csaba szenátor, Szász Piroska főtanfelügyelő-helyettes, Thoroczkay Sándor történelemtanár, Tukacs József lelkipásztor, Hágó Attila Nándor múzeumigazgató, hogy csak pár nevet említsünk a vendégek köréből. Velük folytathattak érdekes, emberközeli beszélgetést a jelenlévők, a bemutatót követően.

A könyvbemutató házigazdája Kovács Jenő polgármester volt, aki a tőle megszokott kedélyes, vicces közbeszúrásoktól sem mentes méltatással szólt a szerzőről. „Elek György a régi vágású újságíró, akitől van mit tanulnia a következő újságíró-generációknak” — hangsúlyozta Kovács. A polgármester szerint kevés ma már az olyan „régi motoros” az újságírószakmában, aki úgy tud interjút, riportot készíteni, hogy egyrészt felkészül az interjúalanyból, másrészt pedig — szemben ülve vele — tudja, mikor kell kérdezni, és mikor kell hagyni, hogy a kérdezett beszéljen. „Olyasmiket lehet megtudni néha valakiről, akit már évek, vagy évtizedek óta ismerünk, egy-egy beszélgetés olvasása során Gyuritól, amit soha nem is jutott volna eszünkbe megkérdezni, pedig fontos lett volna” — mondta Kovács.

„Újságot csak újságírók írjanak, s azok közül is azok, akikben megvan a kellő szakmai alázat. Az ítélje meg, hogy mi jó és mi nem, mi helyes és mi helytelen, aki már letett valamit az asztalra!” — hangsúlyozta a polgármester Elek méltatásakor.

Kovács köszöntője után Varga Sándor színművész olvasta fel Csirák Csaba írását Elek György könyvéről. „Negyven beszélgetés, negyven név, negyven élet” — akár így is összefoglalhatnánk, mire számíthat az az olvasó, aki kezébe veszi a kötetet. Csirák Csaba méltatásában arra is kitér, hogy milyen szakadatlan munkabírással kell rendelkeznie annak, aki ennyi, az élet minden területén tevékenykedő embert megkérdez, meghallgat, bemutat. Közösség, szeretet, család, hagyomány, magyarság, ezekkel a kifejezésekkel találkozhat a leggyakrabban a kötet interjúiban az olvasó.

„Naponta gyűl bennem a szó, amit nincs kinek kimondjak, a csend nem tarthat már soká, őrzöm a szavakat, hogy egyszer ki tudjam mondani” — írja a kötet előszavában Elek György. S hogy választ kap-e minden kérdésére? Erre csak ő tudja a választ. Viszont, ha a válasz „nem”, akkor tovább kell kérdezni.

Tőtős Tímea