Tegnap Erdei D. István parlamenti képviselővel tettünk körutat, hogy tájékozódjunk a választások menetéről. Délig minden szavazókörzetben alacsony volt a részvételi arány, később változott ez a helyzet: több helyen élénkülni látszott a szavazókedv.
Ákoson tizenöt óráig az 1420 szavazati joggal rendelkező lakosból 375-en járultak az urnák elő, több mint negyvenen a strandról mentek el szavazni, olyan személyek, akik nem megyénkbeli lakosok, így a nevük pótlistára került fel. Volt néhány óvás: a Népi Mozgalom Pártja egy bannert a szavazóház közelében helyezett el, közvetlenül a polgármesteri hivatalban működő szavazóházzal szemben pedig PSD-s plakátok voltak elhelyezve. Érszakácsiban összesen 937 személy szavazhatott, 16 óráig 134-en éltek a lehetőséggel. Huszonnégyen kértek mozgóurnát, közülük egy nem volt hajlandó szavazni, azzal az indoklással, hogy új a személyi kártyája, nem szeretné, ha bármit is ráragasztanának. Egy választópolgár amiatt nem szavazott, mert jobbikosnak vallja magát, ilyen logó pedig nem szerepel a szavazólapon. Tasnádon az RMDSZ székházában értékelte az addigi részvételt az RMDSZ helyi vezetősége. A 16 órakor kiadott eredmények alapján a 7913 szavazópolgárból 1705 adta le szavazatát, ez alacsony részvételi arányt jelent, túl nagy változás a későbbiekben sem történt. Magyarcsaholyban Kovács Szabolcs alpolgármester tájékoztatott a 16 órai eredményekről.
A községben 1300 szavazópolgár él, ebből 400 szavazott ottjártunkig, az alpolgármester szerint délután megnő a szavazókedv, remélhetőleg a magyarság körében. Pelekesziben Kapitány Attila alpolgármester sürgette a lakosságot, hogy járuljanak az urnák elé. Négyszázhuszonnégy személy volt feltüntetve a szavazásra jogosultak listájára, az alpolgármester szerint nagyon sok olyan személynek a neve is szerepel a listán, akik már meghaltak, vagy rég elköltöztek a településről. 17 óráig 94-en szavaztak, de ekkor történt meg először a nap folyamán, hogy várakozni kellett. Szilágypéren az RMDSZ és a PSD helyi vezetőivel találkoztunk, akik reménykedtek abban, hogy pártjuk szimpatizánsai minél nagyobb számban vesznek részt a szavazáson. A községben 1186 személy jogosult szavazásra, 18 óráig 310-en voksoltak, de ezt követően érkeztek többen, ugyanis ekkor jöttek ki a templomból.
Börvelyben Kiss Zoltán polgármestertől megtudtuk, hogy az 1700 szavazópolgárból 18 óráig 600-an éltek állampolgári jogukkal, a polgármester bízott abban, hogy urnazárásig meglesz a várt RMDSZ-es részvételi arány. Börvelyben az EMNP és a PD–L is azt ígérte, hogy az RMDSZ jelöltjeire szavaz. Nagykárolyban az RMDSZ-székházban sikerben reménykedtek az ott tartózkodók. Kovács Jenő polgármester érthetetlennek tartja, hogy még mindig nincs rendbe téve a választói névjegyzék. Nagykárolynak 21 ezer lakosa van, ugyanennyi van feltüntetve a szavazólistán is (ez azt jelentené, hogy a 18 éven aluliak is szavazhatnak). Véleménye szerint közel kétezer olyan ház van, amelyekben nem laknak, mégis minden házból két-három személy van feltüntetve a szavazólistán. A szavazásra jogosult nagykárolyiak közül urnazárásig 6400-an éltek szavazati jogukkal.
Elek György