Vidék

Nagy volumenű fejlesztések Bogdándon

Szilágyszér felé már fektetik le az új ivóvízhálózat vezetékeit Fotók: A szerző felvételei
2022.08.22 - 13:00
Az ivóvízhálózat bővítése és a víz minőségének javítása vagy az iskola- és kultúrotthon-felújítás csak néhány abból a számos tervből, amelyek megvalósítása már folyamatban van, illetve amelyeket éppen előkészít Bogdánd Község Polgármesteri Hivatala.

Bojan Aurel polgármester lapunk kérdéseire válaszolva elmondta, hogy jelenleg is folynak azok a hálózatbővítési munkálatok, amelyek nyomán új betáplálást kap majd a község ivóvízhálózata. „Már létezik kiépített vezetékes vízhálózat minden, a községünkhöz tartozó településen, ám a fúrt kutakból nyert ivóvíz minősége nem a legoptimálisabb” — részletezte a munkálatok szükségességét a településvezető. A polgármester szerint ezt a problémát hivatott orvosolni a most kivitelezés alatt álló projekt, amely a Szatmár Megyei Tanács és a regionális vízszolgáltató vállalat közös, nagy volumenű beruházása.

Ennek értelmében a szatmárzsadányi fővezetékre csatlakoztatják rá a község ivóvízhálózatát is. A már kiépített elosztórendszert fogják továbbra is használni a község háztartásai, de a betáplálás a központi hálózatból történik majd. A regionális vízszolgáltató még 2020-ban pályázott meg európai uniós pénzalapokat annak érdekében, hogy a megyeközpont mellől a megye széléig, azaz Bogdánd község falvaiig kiépíthesse a megfelelő minőségű ivóvíz szállítására alkalmas vezetéket. Az akkori közleménye szerint ez a munkálat teljes egészében megoldja majd Erdőd, Bogdádnd és Szopor ivóvízproblémáját.

A tövisháti község elöljárója arról is tájékoztatott, hogy a mostani hálózatbővítés mintegy 17 kilométer hosszan érinti Szilágykorond, Bogdánd és Szilágyszér településeket. 

A szennyvízhálózat kiépítésével kapcsolatban arról esett szó a beszélgetés során, hogy a község négy települése közül egyedül a dombon túl fekvő Bábcán működik kanalizálás. Ott már átadták lakossági használatra a korábban európai alapokból kiépített rendszert, amelynek saját ülepítője és tisztítóállomása is van. „A többi települést azért nem tudjuk erre a rendszerre rákapcsolni, mert nagyon komoly befektetést igényelne a dombra felfelé szivattyúzott szennyvíz eljuttatása a tisztítóállomásig” — vázolta a helyzetet a községvezető. Bojan szerint már előkészítették és le is adták azt a pályázati csomagot, amely finanszírozási lehetőséget biztosíthat a maradék 12 kilométeres szennyvízhálózat és a hozzá szükséges tisztítóüzem kiépítésére. „Az Anghel Saligny országos beruházási program keretében kívánunk finanszírozást szerezni erre a projektre. Amint megkapjuk a zöld jelzést, azonnal el is kezdjük a szükséges munkálatokat, hogy mihamarabb kiépíthessük a rendszert” — tette hozzá a településvezető.

Nem lesznek összevont osztályok

Bogdánd községben igyekeznek rehabilitálni a kultúrházak épületeit és az orvosi rendelőnek helyet biztosító ingatlant is. Ottjártunkkor láttuk, hogy a szilágyszéri kultúrház új pompában tündököl, és a helyi rendezvények méltó helyszínéül tud szolgálni a jövőben. Emellett azt is megtudtuk a polgármestertől, hogy a bogdándi iskola udvarán multifunkcionális sportpályát alakítanak ki — többek között a futball, a tenisz, a röplabda, a kosárlabda és a kézilabda szabályainak megfelelően is kijelölik majd a területet. „Épp a napokban beszélgettünk Balogh Csongor iskolaigazgatóval arról, hogy jól fog indulni az idei tanév, ugyanis idén nem lesznek összevont osztályok. Az utóbbi években a gyereklétszám rohamos csökkenése miatt erre a megoldásra kényszerültünk, amely nem tesz jót az oktatás minőségének” — újságolta a jó hírt a község első embere.

Bogdánd községben a 2022/23-as tanévben két településen fog iskola működni. A korondi és bábcai román gyerekek Bábcán, a szilágyszéri és bogdándi, magyar anyanyelvű iskolások pedig a községközpontban, Bogdándon tanulhatnak majd. Az iskolaépületeket a nyári szünidő alatt sikerült megfelelően előkészíteni az ősz elején induló tanévre: a termeket fertőtlenítették, várják a gyerekeket az iskolapadokba. Bojan beszámolója szerint az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáznak a bábcai iskola teljes körű rehabilitálására: 325 ezer euróból újulna meg az iskola székhelyéül szolgáló ingatlan, amelyre többek között már nagyon ráférne a tetőcsere, a hőszigetelés és a központi fűtés kiépítése — jelenleg ugyanis fafűtéses cserépkályhákkal oldják meg a termek téli fűtését. A járófelületek felújítása, a tető szigetelése és a falak hőszigetelése az épület megfelelő hőháztartását segíti majd, ugyanis a mostani, egyre emelkedő energiaárak mellett fontos szempont a takarékosság elve. „A finanszírozási program kezelői már ki is választották az elbírálásra váró dossziék közül a mienket” — ismertette a polgármester. A bogdándi iskola termeit szintén fatüzelésű kazán melegíti télen, de ott már működik a központi fűtés rendszere.

Végh Balázs

hirek/2022/augusztus/22/bogdand-2.jpg

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Jobb lesz a helyzet az állomásnál

Javítják az úttestet, a buszmegállót és a parkolót is.
Szatmárnémeti

Út- és járdajavítások zajlanak Szatmárnémetiben

A felfestések zajlanak a Batizi úton, hamarosan egyértelmű jelzéseket kap az Udvari úti körforgalom is itt. Nagyobb volumenű munka zajlik még az Aurel Vlaicu, az Amaci úton és a Wolfenbüttel utcában.
Szatmár megye

Mindkét oldalon haladnak a gyorsforgalmival

A körgyűrű és a szatmárnémeti hidak építése után az M3-ast elérő óvári gyorsforgalmi út építése a megyeszékhely és a megye számára az egyik legfontosabb beruházás. Magyar oldalon már dolgoznak, román oldalon a közbeszerzés zajlik.