Azt már menet közben sejteni lehetett, hogy sikeresen zárul a második alkalommal megszervezett oltási maraton — a péntek kora délutáni kezdéstől vasárnap estig több mint 900-an kapták meg a koronavírus elleni Pfizer–BioNTech-vakcinát. Az akció zárását követően, vasárnap este — akárcsak egy héttel korábban — az ötletgazda Altfatter Tamás kormánymegbízott elégedettségét fejezte ki mind a második maraton lefolyásával, mind eredményeivel kapcsolatban, és köszönetet mondott mindazon szatmáriaknak, akik a normalitáshoz való mielőbbi visszatérés érdekében beoltatták magukat. „Nagyon sok olyan lakos jött ide a hétvégén, akik számára ilyen vagy olyan okokból körülményesebb eljutni az állandó oltási központokba, és jelentős számban érkeztek vidékről is — állandósult jelenség, hogy a hétvégi nagybevásárlást Szatmárnémetiben ejtik meg a vidéken élők, s most kihasználták a lehetőséget, hogy nem kell egy külön utat megtenniük egyik vagy másik oltási központig (ami lehet, hogy messzebbre is van lakóhelyüktől, mint Szatmárnémeti). Ebből a tényből kiindulva úgy döntöttünk: a következő hétvégén, május 21–23. között megrendezzük az immár harmadik oltási maratont ugyanezen a helyszínen, pénteken 14 órától vasárnap 20 óráig, változatlan feltételekkel — vagyis a személyi igazolványt szükséges csak bemutatni, s az illetőt immunizálják a Pfizer–BioNTech-vakcinával” — magyarázta Altfatter, ismételten megköszönve mindazok (egészségügyi személyzet, a katasztrófavédelem, rohammentő-szolgálat önkéntesei, adatrögzítők) maratoni munkáját, akik nélkül nem lehetett volna megvalósítani és ilyen sikeresen lebonyolítani az akciót.
Az elmúlt 24 órában megyei szinten 1617-en kapták meg a koronavírus elleni oltást, s ezzel a január 5-én kezdődött oltáskampány keretében a közegészségügyi igazgatóság számításai szerint már 67 319 személyt immunizáltak a megyében, helyi reakciós mellékhatások pedig továbbra is csak 14 esetben fordultak elő.
Szatmár megyében május 17-én a közegészségügyi igazgatóság adatainak értelmében 12 920 igazoltan koronavírus-fertőzöttet tartottak nyilván hivatalosan, ami azt jelenti: az előző adatközlés óta 6 új esetet regisztráltak, és egyetlenegy újratesztelt páciensnek sem lett ismét pozitív a teszteredménye.
Az egészségügyi intézményekben ápoltak száma sem nőtt jelentősen: a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban 14, a szatmárnémeti tüdőkórházban egy, a Nagykárolyi Városi Kórházban 20, az Avasfelsőfalui Városi Kórházban pedig 5 koronavírusos pácienst kezelnek — közülük változatlanul nyolcan szorulnak intenzív terápiás ellátásra, egy páciens a megyei, hét pedig a Nagykárolyi Városi Kórházban.
A gyógyultak száma 12 456-ra emelkedett, ami azt jelenti, hogy további négy páciensnek sikerült legyőznie a kórt, de 358-ra emelkedett az elhunytak száma — egy 60 éves férfi páciens a Nagykárolyi Városi Kórházban vesztette életét a koronavírus-fertőzés szövődményeinek következtében, s a közlemény értelmében több krónikus betegségben is szenvedett.
Házi vagy intézményes karanténban 831-en vannak (sárga és vörös zónás országokból hazaérkezettek), míg házi elszigeteltségben (kórházi kezelésre nem szoruló, teljesen tünetmentes vagy enyhe tüneteket produkáló, de igazoltan koronavírus-fertőzött személyek és családtagjaik) ugyancsak folyamatosan csökkenő tendenciát követve 60-an.
Az elvégzett tesztek száma 96 636 — vasárnap alig 46 mintát elemeztek, és ezek 13%-a lett pozitív.
Állandósulni látszik a megnövekedett forgalom Szatmár megye határátkelőinél, ahol az elmúlt 24 óra leforgása alatt 2925 utazó lépett az ország és a megye területére, s közülük 730 személynek kellett karanténba vonulnia.
Szabó Kinga Mária