Belföld

Nagy lesz a műszaki munkanélküliség

2020.03.27 - 07:55

Még várat magára a műszaki munkanélküliség kérvényezhetősége; csak online adhatják le a cégek a kérvényeket, és csak április elseje után.

Égnek a munkaügyi minisztériumnak a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökségek munkáját segítő, a munkáltatókat és a munkavállalókat tájékoztató forródrótra kötött telefonjai (a 021.4444.000 és a 0261.770.236), ezrével indult meg a hónap közepén az alkalmazottak technikai munkanélküliségre (şomaj tehnic) való besorolása. A munkaügyi jelenség kezelésével a sürgősségi állapot bevezetését követően, 2020. március 18-án meghozott 30-as számú sürgősségi kormányrendelet foglalkozik, két kategóriába sorolva a különböző tiltások és megszorítások által érintett cégeket. A jogszabály a március 21-ei, 231-es számú Hivatalos Közlönyben (Monitorul Oficial) jelent meg. Vannak a direkt érintett cégek, ezek elsősorban a vendéglátóiparból és a turisztikai szolgáltatási ágazatból kerülnek ki; vendéglők, bárok, kávézók és éjszakai szórakozóhelyek voltak az elsők, amiket a hatóságok bezárattak a vírusfertőzés terjedését megelőzendő. És vannak az indirekt érintett cégek, amelyek közvetett módon szenvednek a vírusvédelmi intézkedések miatt, ilyenek például a kiskereskedelmi egységek, a fuvarozók és mindenféle gyárak, szolgáltatók, amelyek külföldi beszállítójukat, vásárlójukat vagy megrendelésüket veszítették el, vagy drasztikusan csökkent a forgalmuk a karantén és a kijárási tilalom miatt.

A válság miatt direkt kárt szenvedett cégeknek a műszaki munkanélküliségre küldött alkalmazottai alapbérének a 75 százalékát fedezi az állam, de nem fizet ki semmilyen béren kívüli juttatást, prémiumot, bónuszt, pótlékot. Akármekkora volt is a kényszerpihenőre küldött alkalmazott bére, az államilag támogatott bérkifizetés nem lehet több, mint az idei évi országos átlagbér (bruttó 5429 lej) 75 százaléka.

A válság miatt indirekt kárt szenvedett cégek csak a technikai okokból felfüggesztett alkalmazottaiknak a 75 százaléka után kaphatnak állami támogatást, amennyiben az idei év első két hónapjának átlagához képest márciusban 25 százalékkal kevesebb volt a forgalmuk, ami miatt nem képesek kifizetni az alkalmazottaikat. Ezt a cég ügyvezetőjének egy saját felelősségre kitöltött nyilatkozatban kell kijelentenie.

Bármilyen szükséghelyzet-károsult cégről is van szó, a Gazdasági és Kereskedelmi Minisztérium (MEEMA) fog foglalkozni a problémájával, de csak április elseje után, a teljes március havi teljesítést veszik ugyanis alapul a kifizetéseknél. Mindkét kártípus esetében számítani fog az is, hogy a március 18-i vagy a március 21-i hatósági intézkedések miatt érte-e kár az üzletmenetet. Már él a prevenire.gov.ro weboldal, ahol le lehet majd adni a támogatási kérvényeket, de ez a lehetőség egyelőre nem biztosított. Míg az alkalmazottaknak semmit sem kell tenniük a technikai munkanélküliség ügyében, addig a munkáltatónak első lépésben a munkaviszonyok elektronikus nyilvántartásában (revisal) kell felfüggesztenie az alkalmazottakat, s ezen a minisztériumi platformon le kell majd adnia április elseje után a kérvényt (ezt csak online fogják elfogadni), aztán pedig a területileg illetékes munkaerő-foglalkoztatási ügynökséghez kerül az ügy. Még nincsenek készen az eset alkalmazási normái, jövő hét keddig van idejük a minisztérium jogászainak elkészíteni ezeket.

Princz Csaba