Szatmárnémeti

Nagy ketchup- és mustárvizsgálat

Fotó: eatthis.com
2022.02.04 - 13:42
Sült krumpli ketchuppal? Miccs vagy virsli mustárral? Persze a legtöbben ezeket az élelmiszereket együtt fogyasztják, egymás kísérői, de vajon tudjuk, hogy mit tartalmaznak? A paradicsom és a mustármag mellett mi lehet még a ketchupban, illetve a mustárban?

Az InfoCons fogyasztóvédelmi szervezet a pástétomok és kenyerek mellett, nemrég a népszerű mustárokat és ketchupokat is megvizsgálta. Mint kiderült, vannak olyan ketchupok, melyek mindössze 6 százaléknyi paradicsomsűrítményt és akár hat adalékanyagot is tartalmaznak. Az InfoCons összesen 64 terméket vett le a romániai üzletekben polcairól, hogy azokat a címkéjükön feltüntetett összetevőik alapján elemezze. Összességében elmondható, hogy a ketchupok 12–83 százalékban tartalmaztak paradicsompürét vagy paradicsompasztát, paradicsomsűrítményt 6–73 százalékban tüntettek fel a termékek összetevői között, ugyanakkor a ketchupok 6 százalékában voltak adalékanyagok. Utóbbiak 13 százaléka hat adalékanyagot tartalmazott, 5 százalélékuk négyet, 7 százalékuk hármat, 5 százalékuk kettőt, 25 százalékuk egyet, míg a ketchupok 94 százalékának csomagolásán nem tüntettek fel E-számot.
A leggyakrabban hozzáadott adalékanyag az E202-es kálium-szorbát, ami egy tartósítószer, és az arra érzékeny embereknél allergiás jellegű reakciót okozhat, ez az adalékanyagot tartalmazó ketchupok 37 százalékában volt jelen, a szintén tartósítószer E211-es nátirium-benzoát a ketchupok 49 százalékában volt megtalálható, míg 34 százalékukban az E330-as citromsav volt, ami egy savanyúságot szabályozó anyag.
A ketchupok 31 százaléka ugyanakkor nem tartalmazott növényi rostokat, ellenben cukrot és sót bőven. Száz gramm termék átlagosan 8 gramm cukrot és 1,4–3,1 gramm sót tartalmazott, de a ketchupok 88 százalékában 3 gramm feletti volt a sótartalom. A ketchupok vizsgálatával kapcsolatos adatokat itt találják: https://cutt.ly/wORhKZI.

Magból kevés, sóból sok

Ami a mustárokat illeti, ezek szintén legfeljebb hat adalékanyagot tartalmaztak, viszont volt olyan termék, amelyik mustármagból nagyon keveset, alig 10 százalékot tartalmazott, viszont egy adag akár 6,5 gramm sót is rejtett.
Az InfoCons pontosan száz különböző mustárt vizsgált meg, amelyek átlagosan 10–55 százalékban tartalmaztak mustármagot vagy mustárlisztet. Hiányos címkékkel is találkoztak bőven, ugyanis a termékek 37 százalékán nem volt feltüntetve a fő összetevő.
Ami az adalékanyagokat illeti, a ketchupokkal ellentétben, melyeknek csak a 6 százaléka tartalmazott adalékanyagokat, a mustárok 88 százalékának címkéjén szerepeltek E-számok. Igaz, csak 1 százalékuk tartalmazott hat adalékanyagot, 9 százalékukban 4-féle volt, 20 százalékukban háromféle, 31 százalékukban két E-szám, 27 százalékukban egy, 12 százalékuk ugyanakkor nem tartalmazott adalékanyagokat. Az adalékanyagok közül a legtöbb xantángumit tartalmazott, ez az E415 jelzésű adalék, 86 százalékukban E330, azaz citromsav volt, 86 százalékukban riboflavin, tehát E101-es színezék.
100 gramm mustár átlagosan 23–290 kalóriát, 2,52–27 gramm zsírt, 0,9–16,33 gramm cukrot és 0,82–6,5 gramm sót tartalmazott. A termékek vizsgálatának adatai itt böngészhetők: https://cutt.ly/SORlHX5.

Csak óvatosan!

Mindig olvassuk el a vásárolt élelmiszerek címkéjét, és a lehető legkevesebb adalékanyagot tartalmazó terméket válasszuk — tanácsolja az InfoCons. A színezékek, tartósítószerek és ízfokozók mellett a cukor- és a sótartalom is magas lehet, ezeket se hagyjuk figyelmen kívül!
A legtöbb ember az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott napi 5 gramm só kétszeresét fogyasztja, ezzel növelve a szívbetegségek és az agyvérzés kockázatát. Ezekben a betegségekben évente mintegy 3 millió ember hal meg.
A WHO ajánlása szerint ugyanakkor az az optimális, ha a teljes kalóriabevitelünk csak tizedrészét fedezzük hozzáadott cukorral, de még jobb, ha ennek inkább csak a felét. Ez napi szinten körülbelül 25 grammot jelent, ami nagyjából 6 teáskanál cukornak felel meg. Az ennél jóval nagyobb mennyiség fogyasztása hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Folytatódnak az élelmiszer-biztonsági vizsgálatok

Heti száz vizsgálatot szoktak végezni a DSVSA szakemberei.
Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.
Szatmár megye

A RAR se győzi már az ügyintézést!

Újabb autó-nyilvántartással kapcsolatos szolgáltatás lett időpontegyeztetés-függő, a RAR az egyik olyan közhivatal amelyik egyre kevésbé tudja felvenni a tempót a megnövekedett ügyfél-igénnyel.