Azt akarja az USL-kormány egészségügyi minisztere, hogy 2013 a nagy változtatások éve legyen: megszüntetné az egészségbiztosító és a felügyeleti hatóság megyei kirendeltségeit.
Néhány napon belüli, példátlanul gyors változtatást akar az egészségügyi adminisztrációs rendszerben Eugen Nicolaescu szakminiszter. Március 12-i bejelentése szerint megszüntetné az állami egészségbiztosítási pénztár (CAS) összes megyei kirendeltségét, ugyancsak megszüntetné a megyei közegészségügyi igazgatóságokat. Hozzátette: napokon belül szeretné ezt megejteni, s állítása szerint megvan hozzá a politikai háttértámogatása is. Hogy mi lenne a polgárok számára e változtatások hozadéka? Ez még nem egyértelmű.
Érvek és ellenérvek
A szakminiszter szerint a szóban forgó megyei szintű hivatalok megszüntetése megtakarítást jelentene a költségvetésnek. Azt mondja, a szakminisztérium adminisztrációs pénzalapjának 10 százalékát a megyei közegészségügyi igazgatóságok viszik el. Szerinte a megtakarításokat országos egészségügyi programokra fordítanák.
Nem világos még, mit jelent a polgárok számára a tervezett átszervezés. Úgy tűnik, leépítésekkel jár majd a rendszeren belül a hivatalok megszüntetése: mintegy 1000 embert bocsátanak el az egészségügyből. (Ponta kormányfő különben nemrég minden miniszterét felszólította, hogy csökkentse az általa vezetett tárca kiadásait 15%-kal.) Felmerül a kérdés például hova kell majd menni egy egyszerű (bár már most is nehezen beszerezhető) egészségbiztosítási pénztári igazolásért, s hogyan szerződnek majd a kórházak, ha megszűnik a megyei szintű szakhatóság. Nos, egyelőre úgy tűnik, a megszüntetendő hivatalok hatáskörének egy részét az önkormányzatokra testálnák – ezzel elvileg választ kapnak az előző kérdések –, de még nem világos, melyek lennének ezek a kompetenciák, s valóban így lesz-e. Mindenesetre a megyei szinten megszüntetendő hivatalok a létrehozandó nyolc romániai fejlesztési régió szintjén alakulnának majd újra.
Nem ért egyet mindezzel Cseke Attila parlamenti képviselő, aki régebben maga is egészségügyi tárcavezető volt. Lapunknak kifejtette tegnap véleményét, jelezve, hogy szerinte nemcsak a régiósítás előkészítése ez, „hanem amennyiben helyi szintről központibb szintre visz el bármit, az centralizáció is”. Szerinte gondot fog okozni, ha például elviszik a szóban forgó hivatalokat, és a most tervezett régióközpontba helyezik át. Úgy véli, ez számos ügyintézést nehezít majd. Szerinte ki kell állni a szóban forgó változtatások ellen. Egyébként Nicolaescu tudatta még azt is, tervei között szerepel az egészségügyi szolgáltatási alapcsomag gyors bevezetése is – bár ez nem lesz épp a fentiekhez mérhetően gyors. Az alapcsomag tervezetével kapcsolatos közvita megkezdésének határideje az év közepe, s a vonatkozó rendelkezés még idén érvénybe is léphetne, az ártámogatott gyógyszerek új listájával együtt. A miniszter szerint minden készen áll, és ennek révén „most először fogjuk tudni, hogy adott egy pénzösszeg, és hogy milyen szolgáltatásokat állhatunk abból”. Szerinte az alapcsomag bevezetése független az egészségbiztosítási rendszer átszervezésétől.
Szeghalmi Örs