Szatmárnémeti

Nagy almáskönyv-bemutató, és nem csak az

2023.11.10 - 18:09
Milyen is az a Nagy almáskönyv, amely egyben hagyományaink története a teremtéstörténettől Shakespeare-en és Jókain át Weöres Sándorig, a középkori kertektől a mai piaci kofák kínálatáig? Mit csinál a hó, amikor pustol? Hogy táncol a Röpike-utánpótlás? Kiderül szombaton a Szejke-tanyán.

Ismét egy különleges rendezvényre hívják és várják az érdeklődőket a Szejke-tanyára (Szatmárnémeti, Almás, volt Nagyrét utca 122. szám ), ahol szombaton 18 órától mutatják be Ambrus Lajos Nagy almáskönyvét — azt a kötetet, amely nem csak hiánypótló kiadvány, hanem a maga nemében, Győrffy Ákos szavaival, „gyümölcsköltészet” is. 
A József Attila-díjas író, filozófus, no meg „borász, pomológus, polihisztor, kultúrséf és gasztrosámán” Ambrus Lajos esetében ugyanis a pomológia, a gyümölcsészet tudománya nem csupán egyszerű kertművelés. hanem a közös hagyományaink gondozásának összefüggéseire, azaz művelődésünk alapjaira világít rá. Ez a  gyönyörű képekkel díszített, gazdag kiadvány sem pusztán egy mezőgazdasági kézikönyv vagy gyümölcshatározó, hanem a hagyományaink története a teremtéstörténettől Shakespeare-en és Jókain át Weöres Sándorig, a középkori kertektől a mai piaci kofák kínálatáig — azaz a lehető legszélesebben értett kultúrtörténet. 
„A gyümölcskultúra eltűnése csupán porszem ebben az univerzális pusztulásban. És mégis, ha nincs más megoldás, kezdjük újra összerakni a széthulló elemeket” — fogalmazott a szerző egy korábbi interjúban. Nem véletlen, hogy Kovács Gyula erdésszel és  Szarvas József színművésszel társalapítója a Tündérkert-mozgalomnak, amely a Kárpát-medencei őshonos gyümölcsfajták megmentését és gondozását tűzte ki célul, és mára immár több mint 300 kertet számlál. 

hirek/2023/november/3-2.jpg

Természetes hát, hogy Ambrus Lajos nem egyedül érkezik a Szejke-tanyára — Szarvas József neve elválaszthatatlanul összefonódik a kultfilmnek is nevezhető Üvegtigrissel, vagy A mi kis falunk sorozattal. A Kossuth-díjas művész Pustol a hó című életregényéből színházi előadás is készült, s abból  mutat be részleteket, Kovács Gyula pedig Gondolatok a régi magyar gyümölcsfákról címmel tart előadást, ezt követően mindhárom előadóval szabadon lehet beszélgetni.

Természetes az is, hogy egyetlen Lépésházbeli rendezvényről sem hiányozhat a néptánc és a népzene — előbb a Röpike tart néptáncbemutatót, amelynek keretében „bemutatkoznak” a kicsik, az utánpótlás, megmutatják mit tudnak a Borókás Vonósok, majd az azt követő táncházban Kónya Előd és zenekara húzza a talpalávalót.

„A Lépésház nem egészen csűr, se nem pajta, de rendezvényeinkkel beleillünk a Kárpát-medencei Kultúrpajta-programokba, illetve  egyesületünk tevékenysége szervesen kapcsolódik, a Hagyományok Háza programjaihoz, így értelemszerű volt, hogy otthont adjon ennek a rendhagyó könyvbemutatónak — amelyre mindenkit hívünk és várunk. ” – mondja megkeresésünkre Szejke Judit. 

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

hirek/2023/november/plakat.jpg